Kush e dhunoi Avni Rustemin pas atentatit në Paris - Bota Sot
Kush e dhunoi Avni Rustemin pas atentatit në Paris

Historia

Kush e dhunoi Avni Rustemin pas atentatit në Paris

Më: 13 shkurt 2018 Në ora: 13:32
Avni Rustemi

Avni Rustemi lindi në Libohovë të Gjirokastrës më 22 shtator 1895. Ishte mësues, publicist dhe deputet i Parlamentit të Shqipërisë, anëtar i opozitës demokratike para Lëvizjes së Qershorit.

Më 13 qershor 1920 vrau në Paris kryeministrin e kohës Esad Pashë Toptani, njërës prej figurave më të stigmatizuara të historisë së Shqipërisë.

Kjo foto është botuar nga gazeta e njohur franceze “Le Miroir” e datës 20 qershor 1920, pra një javë pas atentatit.

Lajmin e plotë mund ta lexoni te Mediat Shqiptare, duke klikuar KËTU.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test