Lezha qytet Ilir, sipas Fjalorit historik-gjeografik të vitit 1869 - Bota Sot
Lezha qytet Ilir, sipas Fjalorit historik-gjeografik të vitit 1869

Historia

Lezha qytet Ilir, sipas Fjalorit historik-gjeografik të vitit 1869

Nga: Gjon Keka Më: 25 shkurt 2018 Në ora: 18:23
Lezha qytet Ilir

Edhe pak ditë është përvjetori i 574 të Kuvendit të Lezhës - 2 Mars 1444.

Lezha ky qytet i lashte iliro-arbnor u bë dyfish qytet i rëndësishëm, një për shkak te rëndësisë gjeopolitike te tij, dhe tjetra për shkak se pikërisht aty u mbajt Kuvendi i Lezhës ,aty u mblodhën ë gjithë krerët e Arbërisë për t'i bashkuar forcat dhe për ta ndjek një qellim të përbashkët, në krye me Gjergj Kastriotin.

Në shumë vepra që kam lexuar, nënvizohet qartë se:

"Lezha (Alessio,Lissus) është një qytet i lashte Ilir" ashtu sikur shihet edhe në këtë imazh, e nxjerr nga një "Fjalor historik dhe gjeografik" ,botim në gjuhen holandeze në vitin 1869, shkruan Gjon Keka, studiues dhe autor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test