Baska (Castelum Besca) dhe iliret! - Bota Sot
Baska (Castelum Besca) dhe iliret!

Historia

Baska (Castelum Besca) dhe iliret!

Nga: Shqipe Hoxha Më: 2 mars 2018 Në ora: 19:28
Kastel Baska

Shpellat zbulojnë se Baska banohej në kohët parahistorike.

Banorët e lashtë të kësaj zone ishin fisi ilirë Japode.

Kastel/ kështjella Baska është përmendur së pari në 1232 si Castelum Besca.

Archaeological cave sites bear proof that Baška was inhabited in prehistoric times. The ancient inhabitants were the Illyrians, mainly the Iapod tribe.

Baska, sipas gjetjeve në shpellat lokale ishin të banuara në kohët parahistorike.

Shpellat zbulojnë se Baška banohej në kohët parahistorike.

Image

Banorët e lashtë të kësaj zone ishin fisi Japode ilirë . Në të njëjtën zonë të cilat janë të banuara nga fiset ilire u zhvillua nga Deti edhe një vendbanim romak. Baska e zhvilluar më vonë – 418 vjet në kodrën mbi qytetin modern Baška (mbi një kodër Sv Ivana.).

Kastel Baska është përmendur së pari në 1232 (Castelum Besca).

Historia e tij është e ndërthurur me historinë e ishullit. Përveç Perandorisë ilire dhe romake i takonte edhe Bizantit, dhe shteti hungarez-kroate.

Në mesjetë, pas mbretërimit të të fuqishem te Frankopaneve ishte nën sundimin e Venedikut, sundimin austriak dhe sundimin e Ilirisë së Napoleonit.

Image

Me rënien e Napoleonit ishte përsëri nën sundimin austriak deri në fund të Luftës së Parë Botërore (1918), kur ai shkoi në Mbretërinë e Jugosllavisë.

Me shpërbërjen e Jugosllavisë 1991: Baska territorialisht i takon Republikës së Kroacisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test