Viti 1054, kur Shqipërinë e ndanë nga Perëndimi - Bota Sot
Viti 1054, kur Shqipërinë e ndanë nga Perëndimi

Historia

Viti 1054, kur Shqipërinë e ndanë nga Perëndimi

Nga: Shaban Murati Më: 2 mars 2018 Në ora: 23:55
Shaban Murati

Katastrofa jonë më e madhe kombëtare, gjeokulturore dhe gjeopolitike nisi në vitin 1054, kur Kisha Romake u nda në dysh dhe Shqipëria i takoi Bizantit.

Njëmijë vjet u deshën për të rinisur rrugën drejt tokës së premtuar, pjesë e së cilës ishte, në Perëndim.

Është një rrugëtim, që nuk u zgjidh dot gjatë mbi 100 viteve të shtetit të pavarur të Shqipërisë. Është një kalvar diplomatik, që vazhdon edhe sot e kësaj dite.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test