Anija Ilire, krenaria e guximit dhe Lirise - Bota Sot
Anija Ilire, krenaria e guximit dhe Lirise

Historia

Anija Ilire, krenaria e guximit dhe Lirise

Më: 31 maj 2018 Në ora: 21:40
Foto ilustrim

Pellazgët, janë quajtur edhe Njerëzit e Detit, pasi ata ishin drejtues të aftë dhe të lirë, ata e quajtën Atdheun e tyre Anije si Iliria (Illyria për romakët) : që do të thotë vendi njerëzve të lirë (lir = i lirë)

LIRIA në gjuhët e mëposhtme: Pellasgo-ilire (Liri), etrusk (Liri), Shqip (Liri), Italisht (Liberta), frëngjisht (Liberte), Latine (Libertas), Anglisht (liria) , Spanjisht (Libertad), rumune (libertade), Portugalisht (liberdade).

Në Itali, dhe pikërisht në Lazio, ekzistojn disa toponime (Liri mali), lumi Liri, Liri dhe shatërvan.

Ky emër është ruajtur gjatë shekujve në disa nga vendet mesdhetare të Evropës, ndoshta nëpërmjet rrezatim të disa fiseve ilire, si Etruscans, të Messapi, e Daun, në Veneti, Piceni, etj , Gjithkush e këtyre emrave ka kuptim në gjuha shqipe: ETRURIA (E = e, TRURIA = trurit, vendi i njerëzve të zgjuar), MESSAPI (MASH = qendra, Hapi = hapur, vend i njerëzve të hapur), Daun (Daun, ndarë), për VENETIN (emri rrjedh nga shes perëndeshë, vendlindja, vendi për përsosmëri), PICENI (PI = për të pirë, Keni = ke, vend me ujë të bollshëm).”Pellazgj” Emri mund t’i referohet fjalës shqipe PELLG (det i thellë), si në pelago ne italisht..

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test