27 Qershor, ja ngjarjet e rëndësishme të ndodhura në këtë datë - Bota Sot
27 Qershor, ja ngjarjet e rëndësishme të ndodhura në këtë datë

Historia

E diel, 18 nëntor 2018

27 Qershor, ja ngjarjet e rëndësishme të ndodhura në këtë datë

Më: 27 qershor 2018 Në ora: 07:32
1550 - Karlo i IX

Sot data shënon 27 Qershor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë:

Lindje

1462 - Luj XII, francuski kralj

1550 - Karlo i IX, mbret francez

1846 - Charles Stewart Parnell, politikan irlandez

1877 - Charles Glover Barkla,fizikant britanez

1917 - Prenk Jakova - kompozitori i njohur shqiptar.

1941 - Krzysztof Kieslowski, regjisor filmi polak

1955 - Isabelle Adjani, aktore francezea

Vdekje

2001 - Jack Lemmon, aktor amerikan

2007 - Ramiz Delali?,luftëtar boshnjak

Festa dhe përvjetore

Dita e mestizo - Brazil

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test