Dy dekada nga formimi i zonës operative të Shalës - Bota Sot
Dy dekada nga formimi i zonës operative të Shalës

Historia

E mërkurë, 21 nëntor 2018

Dy dekada nga formimi i zonës operative të Shalës

Më: 28 qershor 2018 Në ora: 07:34
Ushtarë të UÇK-së

Veteranët sot shënojnë 20 vjetorin e themelimit të Zonës Operative të Shalës.

Komandant i Zonës Operative të Shalës ishte Rrahman Rama, zëvendëskomandant, Mensur Kosumi.

Në këtë Zonë vepronte Brigada 152 “Mehë Uka” e cila kishte një strukturë të mirë të organizmit. Komandanti i saj, Hysni Ahmeti, kishte një përvojë të mirë ushtarake. Kishte strukturuar mirë gjithë kuadrin udhëheqës të Brigadës. Shala kishte konfiguracion strategjik, ishte dhuratë e natyrës për stërvitje, luftë dhe art ushtarak.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test