3 Korrik, ja ngjarjet e rëndësishme të ndodhura në këtë datë - Bota Sot
3 Korrik, ja ngjarjet e rëndësishme të ndodhura në këtë datë

Historia

E mërkurë, 21 nëntor 2018

3 Korrik, ja ngjarjet e rëndësishme të ndodhura në këtë datë

Më: 3 korrik 2018 Në ora: 07:30
Ilustrim

Sot data shënon 3 Korrik. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë:

Ngjarje

2005 - zgjedhjet parlamentare në Shqipëri

2010 - Kongo: Mbi 270 viktima nga eksplodimi i cisternës,

2010 - Është formuar Këshilli Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës

Lindje

1962 - Tom Cruise, aktor amerikan

1968 - Ramush Haradinaj, politikan kosovar

1968 - Uliks Fehmiu, aktor me prejardhje shqiptare

Vdekje

1935 - André Citroen, inxhinjer francez me prejardhje holandeze

1945 - Sotir Kolea, publicist, folklorist, leksikograf shqiptar (l. 1872)

1971 - Jim Morrison, këngëtar amerikan

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test