Kujtohet themelimi i Rigës, ja ngjarjet kryesore të datës 18 Gusht - Bota Sot
Kujtohet themelimi i Rigës, ja ngjarjet kryesore të datës 18 Gusht

Historia

E martë, 16 tetor 2018

Kujtohet themelimi i Rigës, ja ngjarjet kryesore të datës 18 Gusht

Më: 18 gusht 2018 Në ora: 07:43
Ilustrim

Sot data shënon 18 Gusht. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje?

1201 - Themelohet qyteti Riga.

1634 - Urbain Grandier, akuzohet dhe denohet për magji dhe digjet i gjallë në Loudun, Francë.

1848 - Camila O'Gorman dhe Ladislao Gutierrez ekzekutohen nën urdhër të diktatorit argjentinas Juan Manuel de Rosas.

1868 - Astronomi francez Pierre Jules César Janssen zbulon heliumin.

1877 - Asaph Hall zbulon Fobosin, hënën e Martianit.

1903 - Inxhenieri gjerman Karl Jatho fluturon me aeroplanin e tij të ndërtuar vetë katër muaj para flutrimit të Vllezërve Wright.

1904 - Chris Watson largohet nga posti Kryeministër i Astralisë dhe zëvendësohet nga George Reid.

1917 - Zjarr i madh në Thessaloniki, Greqi shkatërron afërsisht 32% të qytetit duke lënë rreth 70,000 njerëz pa shtëpi.

1958 - Novela kontraverze e shkrimtarit Vladimir Nabokov, Lolita, botohet në Shtetet e Bashkuara.

1963 - James Meredith është zezaku i parë që diplomohet në Universitetin e Misisipit.

1971 - Australia dhe Zelanda e Re vendosin t'i largojnë trupat nga Vietnami.

1989 - Vritet Luis Carlos Galán afër qytetit Bogotá në Kolumbi.

1992 - Banktoron Wang Laboratories.

2005 - Dennis Rader denohet me 175 vite burgim për shkak të BTK vrasjeve.

Lindje

1830 - Franc Jozef I, mbreti austriak nga viti 1848, deri 1867. mbret i monarkisë Austro-hungareze.

1887 - Ferit Vokopola, nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë

1933 - Roman Polanski, regjisor filmi amerikan me prejardhje polake.

1934 - Engjëll Berisha, muzikolog shqiptar.

1936 - Robert Redford, aktor amerikan.

1952 - Kastriot Islami, politikan shqiptar

1952 - Patrick Swayze, aktor amerikan (v. 2009)

1962 - Felipe Calderón, politikan meksikan

1969 - Edvard Norton, aktor amerikan.

1971 - Aphex Twin, muzikant anglez

1980 - Emir Spahiq, futbollist boshnjak.

1980 - Esteban Cambiasso, futbollist argjentinas

Vdekje

1227 - Xhingis kan (* rreth 1162.)

1765 - Franjo I. Stjepan, mbret i mbretërisë së shenjt romake (* 1708.).

1850 - Honore de Balzac, letrar francez (* 1799.)

1940 - Walter Chrysler, biznesmen amerikan themeluesi i Chrysler.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test