Shpërthimi me fuqi sa 200 mijë bomba atomike që fshiu civilizimin nga faqja e dheut - Bota Sot
Shpërthimi me fuqi sa 200 mijë bomba atomike që fshiu civilizimin nga faqja e dheut

Historia

E hënë, 22 tetor 2018

Shpërthimi me fuqi sa 200 mijë bomba atomike që fshiu civilizimin nga faqja e dheut

Më: 19 gusht 2018 Në ora: 21:10
Ilustrim

Shkencëtarët në Universitetin e Arizonës përcaktuan kohën e saktë të shpërthimit të katastrofal të vullkanit në Santorin që shkatërroi ishullin Tira dhe ishte më i fortë se shpërthimi i Krakatao më 1883.

Sipas vlerësimeve të studiuesve, kjo ndodhi në mes të 1600 dhe 1525 para epokës së re, njofton revista "Arritjet shkencore".

Vullkani hodhi 40-80 kilometra kub shkëmbinjsh dhe lartësia e shpërthimit arriti 38-39 kilometra. Fuqia e shpërthimit mund të krahasohet me 200,000 bomba atomike. Besohet se shpërthimi shkaktoi një rënie të civilizimit të atëhershëm të Kretës.

Më parë, shkencëtarët mund të llogaritnin vetëm moshën e këtyre shtresave, pasi kishin nevojë për një numër mjaft të madh të mostrave të drurit. Një ide e tillë nuk kishte kuptim dhe nuk lejonte që të llogariste me saktësi kohën kur shpërthimi i vullkanit shkaktoi ngrohje të përkohshme në Tokë.

Hulumtimet e kryera më herët treguan se shpërthimi i vullkanit ndodhi midis viteve 1650 dhe 1500 Para Erës së Re.

Në punën e re, shkencëtarët analizuan 285 ekzemplarë të pemëve të gjata - pisha nga Kalifornia dhe lisa nga Irlanda, të cilat janë pothuajse pesë dhe dy mijë vjet të vjetër, falë spektrometrit të rinj masiv. Pasi shpërthimi i fortë vullkanik shkaktoi ngrohje globale, drunjtë bëhen më të hollë. Mosha e tyre mund të përcaktohet me anë të analizës së radiokarbonit.

Para shpërthimeve të supervullkanit, arkipelagu bashkëkohor i Santorinit ishte një nga ishujt. Deri në fund të shekullit të 17-të, një shpërthim katastrofik shkatërroi qendrën e ishullit dhe 133 kilometra kub u zhytën në det.

Shkatërrimi i ishullit shkaktoi një cunami që përmbyti Kretën fqinje, si dhe "bombardoi" ishujt e tjerë rrethues me material shpërthyes dhe hi vullkanik. Kjo ishte një goditje vdekjeprurëse për qytetërimin dhe pasojat e këtij kataklizmi u ndien edhe në Egjiptin e lashtë dhe në shumë shtete të tjera të mëdha në fund të Epokës së Bronzit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test