Karikaturat e Robert Fuzier mbi pushtimin e “paparashikuar” të “rebelëve” shqiptarë nga Benito Musolini (Le Populaire, 1939) - Bota Sot
Karikaturat e Robert Fuzier mbi pushtimin e “paparashikuar” të “rebelëve” shqiptarë nga Benito Musolini (Le Populaire, 1939)

Historia

Karikaturat e Robert Fuzier mbi pushtimin e “paparashikuar” të “rebelëve” shqiptarë nga Benito Musolini (Le Populaire, 1939)

Aurenc Bebja, Francë Nga Aurenc Bebja, Francë Më 3 nëntor 2018 Në ora: 09:08
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

“Le Populaire” ka botuar, të dielën e 16 prillit 1939, në faqen n°5, karikaturat e piktorit dhe politikanit të njohur francez, Robert Fuzier, në lidhje pushtimin e Shqipërisë nga Italia fashiste e Benito Musolinit, të cilat, Aurenc Bebja nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar :

Mbreti i Italisë dërgon kryeministrin e tij për të pushtuar kurorën e Shqipërisë. "Ah ! – Kurora juaj është shumë e vogël"

Image

Z. Musolini shtyp “rebelët” shqiptarë dhe mbulohet me lavdi.

Image

Kushtetuesja shqiptare i ofroi njëzëri kurorën mbretit të Italisë.

Image

Këshilli i Lartë fashist pranon njëzëri kurorën e Shqipërisë për mbretin e Italisë.

Image

Mbreti i Italisë, perandor i Etiopisë, pranon në shenjë mirënjohjeje kurorën e re.

Image

Dhe nga ballkoni i pallatit të Venedikut, Z. Musolini u mëson njerëzve këtë ngjarje historike dhe “të paparashikuar”.

Image

Karikaturat e Robert Fuzier mbi pushtimin e “paparashikuar” të “rebelëve” shqiptarë nga Benito Musolini (Le Populaire, 1939)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...