Le Journal (1938): Sot Evropa do të ketë një mbretëreshë shumë

Historia

Le Journal (1938): Sot Evropa do të ketë një mbretëreshë shumë

Nga: Aurenc Bebja Më: 15 dhjetor 2018 Në ora: 16:59
Kopertina e gazetës

“Le Journal” ka botuar, të mërkurën e 27 prillit 1938, në ballinë, një shkrim në lidhje me mbretëreshën më te re të Evropës asokohe, Geraldinë Apponyi, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Në Tiranën festive, Zogu i Shqipërisë martohet me konteshën Geraldinë

Skena nga jeta shqiptare në prag të dasmës mbretërore : portretet e të fejuarve gjenden kudo, në harkun e një kafeneje (lart) dhe (djathtas) në gjerdanin e kalit të një fshatari entuziast.

Në të majtë : malësorët vijnë në qytet ku do të zhvillohen ceremonitë e dasmës, duke valvitur tullumbace të vogla për të treguar gëzimin e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat