Presidentja Osmani kritikon autoritetet zvicerane: Ju e keni për detyrë të vaksinoni njerëz me rrënjë të huaja

Intervista

Presidentja Osmani kritikon autoritetet zvicerane: Ju e keni për detyrë të vaksinoni njerëz me rrënjë të huaja

Nga: M.L. Më: 2 shtator 2021 Në ora: 11:06
Presidentja Vjosa Osmani-Sadriu gjatë intervistës

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, u ka bërë thirrje shtetasve zviceran nga Kosova që të vaksinohen, raporton blick.ch përcjell “Bota sot”.

Sipas saj, Zvicra është pjesërisht fajtore për faktin se shumë qytetarë me shtetësi të dyfishtë ende nuk janë vaksinuar.

Spitalet zvicerane ankohen. Shtrimet në spital si pasojë e koronavirusit janë shqetësuese. Njësitë e kujdesit intensiv janë buzë kolapsit. Stafi gjithashtu. Një pjesë e madhe e pacientëve janë shtetas të dyfishtë, të sëmurë rëndë që kanë marrë virusin jashtë vendit - veçanërisht në Kosovë.

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, mori pjesë në Forumin Ekonomik Zviceran (SEF) në Interlaken BE. Nga aty ajo shfrytëzoi rastin që t`iu bëjë thirrje bashkatdhetarëve të saj në Zvicër që të vaksinohen kundër virusit korona. Ankesa e saj për rreth 200,000 njerëz me rrënjë të Kosovës është emocionale dhe tërheqëse. Sidoqoftë, ajo gjithashtu qorton autoritetet zvicerane.

Blick: Pse ky apel vaksinimi?

Vjosa Osmani-Sadriu: Vaksinimi jo vetëm që shpëton jetë, por na ndihmon edhe në mënyra të tjera në luftën kundër këtij virusi vdekjeprurës. Po ashtu, mbron ekonominë. Ne kemi nevojë për vaksina në mënyrë që shoqëritë tona të rimëkëmben. Prandaj u bëj thirrje bashkatdhetarëve të mi këtu në Zvicër, por edhe në Kosovë: "Ju lutemi të gjithë të vaksinoheni!" Ky është opsioni i vetëm për t'u marrë me këtë pandemi.

A ndiheni fajtorë që të kthyerit nga Kosova e sollën virusin përsëri në Zvicër?

Ju flisni për emigrantët e Kosovës në Zvicër. Ata janë qytetarë të vendit tuaj të cilët do të duhej të vaksinoheshin në Zvicër. Është detyrë e autoriteteve zvicerane të bindin njerëzit me rrënjë të huaja që të vaksinohen. Të gjithë këta njerëz duhet të ishin vaksinuar në Zvicër para se të udhëtonin në Kosovë. Ne kishim një nga nivelet më të ulëta të infeksionit deri në gusht dhe numri i infeksioneve u rrit ndjeshëm me mysafirët e pushimeve nga Zvicra dhe vendet e tjera.

Pse Kosova hoqi masat mbrojtëse në fillim të verës?

Ne nuk jemi i vetmi vend që ka zvogëluar masat; shumë vende të tjera në rajon dhe në të gjithë Evropën gjithashtu e kanë bërë këtë. Sepse numri i infeksioneve ishte i ulët dhe vaksinimi filloi të hynte në fuqi. Në vend që të fajësojmë njëri -tjetrin, vetëm një mesazh tani vlen: Vaksinimi shpëton jetë. Vaksinoheni në Zvicër, Kosovë, në të gjithë botën!

KLIKONI KËTU PËR TA PARË INTERVISTËN E PRESIDENTES OSMANI

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat