Flet kryetari i komunës së Vushtrisë/ Tregon arsyet e fitores së tij – përmend edhe koaliconet

Intervista

Flet kryetari i komunës së Vushtrisë/ Tregon arsyet e fitores së tij – përmend edhe koaliconet

Majlinda Haziri Nga Majlinda Haziri Më 4 dhjetor 2021 Në ora: 17:23
Ferit Idrizi, kryetar i ri i Vushtrrisë

Nga balotazhi i 17 nëntorit në garën për komunën e Vushtrrisë fitues doli kandidati i PDK-së, Ferit Idrizi, në ballafaqim me kryetarin në largim Xhafer Tahirin, nga i cili të hënën do ta marrë edhe zyrtarisht detyrën.

Krytari tashmë i komunës së Vushtrisë, në një intervistë ekskluzive për “Bota sot”, ka folur për rezultatin dhe qëllimet që ka për qytetin që do ta përfaqësojë.

Ai tregon që ky rezultat ishte i pritshëm pasi edhe në zgjedhjet e vitit 2017, kishte fituar në raundin e parë, mirëpo koalicioni që kanë bërë subjektet politike kanë arritur ta mposhtin në raundin e dytë.

Idrizi thotë që prioritet do të jetë miratimi i buxhetit për vitin 2022 dhe furnizimi me ujë, ndërtimi i ujësjellësve në të gjitha fshatrat që nuk kanë.

Ndërsa, në lidhje me koalicionet që mund të formojë, kryetari u shpreh i hapur për të bashkëpunuar me të gjitha partitë vetëm në të mirë të qytetarëve.

Gjithashtu, Idrizi thotë që do të mbetet gjithmonë i hapur për qytetarët në lidhje me çdo ankesë dhe kërkesë që kanë ata.

Lexoni në vijim intervistën e plotë:

“Bota sot”: Si e komentoni fitoren tuaj në balotazhin e 14 nëntorit? Sa ka qenë e pritshme nga ju?

Ferit Idrizi: Është shprehje e vullnetit të qytetarëve të Vushtrrisë, me votën e tyre të lirë dhe demokratike. Kjo fitore për mua ishte plotësisht e pritshme dhe e natyrshme, për vetë faktin që edhe në vitin 2017 unë kam dal i pari në raundin e parë me numrin më të madh të votave nga të gjithë kandidatët për kryetar komune.

“Bota sot”: Cilat mendoni që kanë qenë arsyet për të cilat qytetarët e Vushtrrisë ju votuan juve?

Ferit Idrizi: Qytetarët e Vushtrrisë i besuan konceptit tim politik se unë do të jem kryetar i të gjithë qytetarëve pa dallim. Ata besuan në personalitetin dhe eksperiencën time të gjatë në institucione vendore dhe ndërkombëtare si dhe në programin tim elektoral ku prioritet kam rininë dhe avancimin e gruas në shoqëri,

“Bota sot”: A mund të na tregoni se si e gjeni Komunën e Vushtrrisë pas qeverisjes së LDK-së?

Ferit Idrizi: Tani për tani nuk mund të them asgjë lidhur me këtë pasi që ende nuk e kam pranuar detyrën dhe ende nuk e kam një pasqyrë të qartë. Detyrën do ta pranojë të hënën me 06.12.21 ku do ta kem një pasqyrë të qartë rreth qeverisjes së LDK-së.

“Bota sot”: Cilat janë ndryshimet e para që pretendoni t’i filloni në qytet?

Ferit Idrizi: Në bazë të planit qeverisës për 100 ditët e ardhshme, prioritet do të jetë miratimi i buxhetit për vitin 2022, furnizimi me ujë të pijshëm, eleminimi i kabllove elektrike në sheshin Adem Jashari, vendosja e sinjalizuesve (semaforëve), si dhe projektet e tjera që dalin nga plani i punës për vitin 2022.

“Bota sot”: Gjatë fushatës keni pasur mundësi që të keni shumë takime me qytetarë. Cilat ishin kërkesat më të shpeshta që keni marrë nga ata?

Ferit Idrizi: Kërkesat më të shpeshta gjatë fushatës elektorale ishin furnizimi me ujë të pijshëm, krijimi i hapësirave të gjelbërta, rregullimi i parkingjeve, vendosja e semaforëve në udhëkryqe, rregullimi i fushave të sportit për të rinjtë etj.

“Bota sot”: Z. Idrizi a mund të kemi koalicion paszgjedhor? A keni biseduar me ndonjë nga partitë politike, nëse po, me cilën?

Ferit Idrizi: Ne iu kemi ofruar mundësi koalicioni të gjitha partive politike, me disa veç kemi arritur koalicion dhe tani jemi në fazën e konsolidimit të qeverisë.

“Bota sot”: Cilat do të jenë raportet apo marrëdhëniet e juaja me partitë që humbën? A mund të vazhdoni bashkëpunimin pavarësisht se ju jeni në qeverisje?

Ferit Idrizi: Bashkëpunimi ynë do të zgjerohet me të gjitha subjektet politike me qëllim të ofrimit të shërbimeve të mira për qytetarët.

“Bota sot”: Cili është plani juaj që të qëndroni më afër qytetarëve? A do të keni takime të shpeshta apo si mund t’iu adresohen ata për ankesat që kanë?

Ferit Idrizi: Bashkëpunimi me qytetarët dhe të gjitha grupet e interesit është prioritet i qeverisë sime me qëllim që vendimmarrja të gjejë një mbështetje më të gjerë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat