Deputetja e LDK-së kritikon ashpër qeverinë Kurti: Tash nuk do t’i falim më kohë!

Intervista

Deputetja e LDK-së kritikon ashpër qeverinë Kurti: Tash nuk do t’i falim më kohë!

Nga: Arife Morina Më: 11 maj 2022 Në ora: 16:47
Valentina Bunjaku Rexhepi

Kosova po përballet me situata të ndryshme politike, nevojën për marrëdhënie më të suksesshme diplomatike, madje agresive, pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, që solli edhe krizën ekonomike, cenimin e sigurisë, rritjen e provokimeve serbe në veri, etj.

E për disa nga çështjet dhe problematikat kryesore në një intervistë për gazetën “Bota sot” ka folur deputetja e LDK-së, Valentina Bunjaku-Rexhepi.

Fillimisht, deputetja e LDK-së e cilësoi qeverinë Kurti si qeverinë më të dobët nga paslufta, madje gjëja që e shqetëson më shumë është tendenca për ta kontrolluar në çdo gjë shtetin, çdo bord, komision.

Krahas kësaj, Bunajku-Rexhepi komentoi edhe takimin e Kurtit me Vuçiqin. Ajo u shpreh se takimi mes tyre është i duhur.

Ndërsa, takimin Abdixhiku-Rama, deputetja e cilësoi si punë të shkëlqyer, sepse sipas saj është për keqardhje prishja e raporteve me Shqipërinë.

Në fund, ajo foli edhe për tubimet e LDK-së në diasporë, ku paralajmëroi një rikthim të fuqishëm.

“Po vijmë me një energji të re. Mërgata ka qenë gjithmonë LDK, por gjeneratat e reja të prindërve ldk-istë kanë besuar t'ia japin shansin LVV-së. Por, janë zhgënjyer shumë dhe po rikthehen në LDK, si etërit e tyre. Po rikthehemi fuqishëm. Jemi parti institucionaliste, shtetformuese”, potencoi Valentina Bunjaku-Rexhepi për “Bota sot”.

Intervista e plotë

Gazeta “Bota sot”: Si e komentoni situatën aktuale në vend?

Valentina Bunjaku-Rexhepi: Jemi në prapakthim. Qeveria më e dobët që nga paslufta.

Gazeta “Bota sot”: Kohëve të fundit ka pasur shumë kundërshtime ndërmjet opozitës dhe opozitës. Cili është niveli i bashkëpunimit në mes dy taboreve politike?

Valentina Bunjaku-Rexhepi: Komisioni Hetimor mbi energjinë i ka dhënë fuqi të re opozitës. Në opozitë duhet qëndruar në vijat e përbashkëta. Kështu e ka demokracia. Çështjet e përbashkëta na bashkojnë. Aktualisht jemi duke pritur dhe shikuar qeverisjen. I kemi lënë kohë, por kot. Tash nuk do të falim më kohë. Do ta kritikojmë. Sa më fort. Duhet mbrojtur shtetin nga keqdrejtimi.

Gazeta “Bota sot”: Cilat janë disa nga pikat që ju shqetësojnë si opozitë, e që qeveria po ngulmon në mbështetjen e tyre?

Valentina Bunjaku-Rexhepi: Çdo gjë, por shqetësimi kryesor mbetet tendenca për ta kontrolluar në çdo gjë shtetin. Çdo bord, komision. Erdhën për ç 'kapje, e po e rikapin. Raporti me SHBA është shqetësimi ynë kryesor. Mbetet keq çështja e gazit. Në Greqi mori pjesë Serbia, Bullgaria e Maqedonia, por jo Kosova për projektin e gazit.

Gazeta “Bota sot”: Gjithashtu, kryeministri Kurti ka zhvilluar së fundi takime me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq? Çfarë mendoni për këtë çështje? A ishte vendim i duhur ky takim?

Valentina Bunjaku-Rexhepi: Takimi me Vuçiqin është i duhur, por ai kishte refuzuar se do të negocionte ndonjëherë. Po bën gabim trashanik që po diskuton për targat, e jo marrëveshjen finale siç bëri Avdullah Hoti, me këshillën amerikane. Duhet dialog, por për njohje. Jo tema teknike. Kur të njeh, të gjitha të tjerat kryhen.

Gazeta “Bota sot”: Duke parë situatën aktuale në Ukrainë, Kosova ka qenë cak i provokimeve dhe sulmeve në veri? A duhet të ndërmerret diçka në këtë aspekt? Nëse po, çfarë?

Valentina Bunjaku-Rexhepi: Bashkëpunim i ngushtë me amerikanët dhe KFOR-in. Ruajtja e policisë me anti-plumb, e jo të rrezikohen pa kujdes të shtuar. Nuk duhet bërë panik e paragjykim. Janë organet e informacionit e inteligjencës.

Gazeta “Bota sot”: Marrë parasysh të gjithë situatën e krijuar në rajon dhe ndikim e Rusisë, a besoni se mund të ndodh një anëtarësim i përshpejtuar i Kosovës në BE dhe NATO?

Valentina Bunjaku-Rexhepi: Për BE, nuk besoj fare. Për NATO, po, ama jo shpejt. Për liberalizim vizash, nëse ka progres në dialog, mund të bëhet diçka në qershor në Samitin gjermano-francez. Por i druhem qeverisë Kurti, që e pëlqen zvarritjen në dialog.

Gazeta “Bota sot”: Pse LDK-ja nuk e përkujtoi vrasjen e komandant “Drinit”, familja e tij ka reaguar?

Valentina Bunjaku-Rexhepi: Ne kemi respekt për të gjithë kontribuuesit e luftës. Nuk ka asnjë mundësi që LDK-ja të mos jetë mirënjohëse për këtë pjesë të historisë sonë me sakrifica.

Gazeta “Bota sot”: LDK-ja është kritikuar për vizitën te Rama, bashkëpunimi me të është kritikuar për shkak të mbrojtjes që ai po ia bën Serbisë dhe Vuçiqit, duke mos i vendosur sanksione. A keni pasur ndonjë mesazh për Ramën?

Valentina Bunjaku-Rexhepi: Mesazhi ynë është ndjekja e rrugës së SHBA-së dhe aleatëve evropianë. Ne kemi bërë punë të shkëlqyer që shkuam në Shqipëri si LDK, sepse është për keqardhje prishja e raporteve me Shqipërinë, siç i prishi Albini me ndërhyrjen në zgjedhjet në Shqipëri.

Gazeta “Bota sot”: LDK-ja sapo e ka mbajtur një konventë dy ditore, pastaj po mban tubime në diasporë, a është kjo pjesë e një ‘rilindje’, reforme apo si, dhe çfarë prisni nga këto?

Valentina Bunjaku-Rexhepi: Po vijmë me një energji të re. Mërgata ka qenë gjithmonë LDK, por gjeneratat e reja të prindërve ldkistë kanë besuar t'ia japin shansin LVV-së. Por janë zhgënjyer shumë dhe po rikthehen në LDK, si etërit e tyre. Po rikthehemi fuqishëm. Jemi parti institucionaliste. Shtet-formuese.

Gazeta “Bota sot”: Vazhdimisht opozita e ka kritikuar pushtetin për politikën e jashtme, por si duket, ka një valë të madhe takimesh në disa shtete, si nga Presidentja dhe Qeveria. Jeni të kënaqur me diplomacinë që po bëhet?

Valentina Bunjaku-Rexhepi: Diplomaci të lodhtë, me gabime të shpeshta. E vetmja vizitë me rëndësi specifike është ajo në Izrael, njohjen e të cilit e arriti LDK-ja. Ishte arritja më e madhe nga GJND-ja. Asnjë rezultat për njohje nga Greqia. Asnjë nga 5 vendet e BE-së, e Amerikës Latine. As liberalizim vizash. As aktivitete të dobishme nga ambasadat jashtë vendit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat