Eksperti austriak: Lufta do të përfundojë në tetor 2023 me disfatë dërrmuese të Rusisë/ E paralajmëron Serbinë

Intervista

Eksperti austriak: Lufta do të përfundojë në tetor 2023 me disfatë dërrmuese të Rusisë/ E paralajmëron Serbinë

Arife Morina Nga Arife Morina Më 8 tetor 2022 Në ora: 14:05
Eksperti austriak, Gunther Fehlinger

Lufta ruse në Ukrainë ka shkaktuar kriza të mëdha ekonomike në Evropë.

Shumica e shteteve evropiane po përballen me kriza. Më e theksuara aktualisht është kriza energjetike.

Përveç kësaj, Rusia me investimet e saj në shtetet e Ballkanit Perëndimor, po tenton ta destabilizoj situatën në këtë rajon.

Lidhur me kërcënimet dhe ndikimet ruse në rajonin e Ballkanit Perëndimor në një intervistë ekskluzive për “Bota sot” foli eksperti austriak, Gunther Fehlinger.

Fillimisht, ai luftën e Rusisë e cilësoi si të tmerrshme dhe kriminale, ku derisa Ukraina është sulmuar nga ushtria, Evropa është sulmuar ekonomikisht nga shteti rus.

Sipas tij, parë krizat e shumta, vendet më të varfra në Evropë, si Kosova, kanë nevojë për fonde të konsiderueshme nga BE-ja për të mbështetur sistemin e tyre energjetik dhe për të shmangur një valë të re masive migracioni nga Ballkani në BE.

Krahas kësaj, eksperti austriak kërkon pezullimin e Serbisë nga statusi i vendit kandidat për BE-në, kurse Shqipërisë i kërkon largimin nga Ballkani i hapur.

“Serbia është një shtet klient rus dhe duhet të izolohet. BE duhet të pezullojë Serbinë statusin e kandidatit në BE dhe Shqipëria duhet të largohet nga aleanca Ballkani i Hapur. Ndikimi rus po përhapet bazuar në frikën dhe blerjen e ndikimit rus dhe duhet të ndalet”, tha ndër të tjera Fehlinger për “Bota sot”.

Intervista e plotë

“Bota sot”: Si e komentoni pushtimin rus të Ukrainës? A ka sinjale që fundi i kësaj lufte është afër?

Gunther Fehlinger: Është një luftë e tmerrshme kriminale e Rusisë kundër Ukrainës dhe të gjithë neve. Ne jemi të sulmuar ekonomikisht nga Rusia. Ukraina është sulmuar nga ushtria.

Duhet të jemi më të bashkuar për të fituar dhe do ta bëjmë. Ukraina tani po e çliron rajonin e Khersonit dhe do të çlirojë pjesën më të madhe të rajonit Kherson dhe Zaporizza këtë vit. Nëse Gjermania dorëzon tanket Leopard, Mariupol do të çlirohet deri në fund të këtij viti. Lufta filloi në vitin 2014 dhe do të vazhdojë derisa Rusia të largohet nga e gjithë Ukraina, përfshirë Krimenë. Mënyra e vetme për t'i dhënë fund luftës është mposhtja e Rusisë dhe futja e Ukrainës në NATO.

Lufta do të vazhdojë në vitin 2023 dhe do të përfundojë në tetor 2023 me një disfatë dërrmuese të Rusisë.

“Bota sot”: Si i komentoni kërcënimet e vazhdueshme të Rusisë me sulme bërthamore, a duhet patur frikë nga kjo bazuar në rrethanat aktuale të luftës, ku Ukraina po avancon kundër ushtrisë së Putinit?

Gunther Fehlinger: Kërcënimet bërthamore janë shumë të ekzagjeruara. Armët bërthamore amerikane funksionojnë 100% dhe janë vdekjeprurëse dhe të sakta. Armët bërthamore ruse po punojnë në teknologjinë e viteve 1980 dhe mirëmbahen keq nga një kleptokraci e paaftë, e korruptuar. Në një luftë gjithëpërfshirëse bërthamore Rusia do të zhduket dhe vetëm pak raketa ruse do të arrijnë në Amerikë. Fatkeqësisht, Evropa do të jetë fusha e betejës, por pasi oligarkët rusë kanë investuar triliona në Evropë dhe kanë familjet e tyre në Evropë, nuk mendoj se ata duan t'i japin fund Evropës. Me pak fjalë nuk do të ketë luftë bërthamore. Ekziston një arsye pse nuk u përdorën armët bërthamore që nga viti 1945 në një luftë. Përdorimi i tyre çon në reagime të pakontrollueshme dhe për këtë arsye nuk është një opsion në luftë. Pasi askush nuk e sulmon Rusinë, nuk ka asnjë arsye për t'i përdorur ato. Udhëheqësi i fundit sovjetik rus që luajti me “Armagedonin” bërthamor si Stalini në 1953 dhe Hrushçovi në 1963, u hoqën nga pushteti edhe nga instinktet e mbijetesës së bashkëmoshatarëve të tyre sovjetikë. Dhe të mos harrojmë se SHBA-ja është një superfuqi e teknologjisë së shekullit të 21-të dhe Rusia nuk mund të fitojë as ndaj Ukrainës. Rusia nuk është Bashkimi Sovjetik. Rusia është një shtet i dështuar në rënie të plotë. Biseda për sulme bërthamore është boshe, e pamatur dhe deri në një qëndrim të kotë që synon të ndajë publikun në Evropë. Nuk do të funksionojë. Do të qëndrojmë të bashkuar me Ukrainën deri në fitore.

“Bota sot”: Si ndikon te ne kriza ukrainase? A është lufta në Ukrainë shkaktarja kyçe për krizën ekonomike jo vetëm në Kosovë, por edhe në Evropë?

Gunther Fehlinger: Të gjithë jemi të prekur nga lufta ekonomike që Rusia bën kundër Evropës. Ne kemi nevojë për një përgjigje të përbashkët evropiane. Vendet më të varfra në Evropë, si Kosova, kanë nevojë për fonde të konsiderueshme nga BE-ja për të mbështetur sistemin e tyre energjetik dhe për të shmangur një valë të re masive migracioni nga Ballkani në BE.

Nëse BE-ja nuk paguan koston e krizës energjetike dhe vetëm Gjermania është në gjendje të financojë 200 miliardë për të thithur tronditjen, të gjithë njerëzit racionalë nga Ballkani do të vizitojnë të afërmit e tyre në Gjermani këtë dimër. Dhe duke qenë se e gjithë BE-ja përballet me mungesën e fuqisë punëtore të kualifikuar, kjo është e lehtë për t'u absorbuar ekonomikisht. Por për arsye politike është më mirë që BE-ja të financojë Ballkanin Perëndimor gjatë këtij dimri sesa të përballet me këtë formë të migrimit masiv si 2014/15.

“Bota sot”: Si po përhapet ndikimi rus në mediat në Ballkan, veçanërisht në Serbi?

Gunther Fehlinger: Serbia është një shtet klient rus dhe duhet të izolohet. BE-ja duhet ta pezullojë Serbinë, statusin e kandidatit në BE dhe Shqipëria duhet të largohet nga aleanca Ballkani i hapur. Ndikimi rus po përhapet bazuar në frikën dhe blerjen e ndikimit rus dhe duhet të ndalet.

“Bota sot”: Po ashtu, janë publikuar disa raporte ku zbulojnë financimet ruse në parti politike, më saktësisht në Shqipëri? Sa e rrezikon stabilitetin kjo gjë?

Gunther Fehlinger: Asnjë parti serioze politike evropiane nuk duhet të pranojë paratë ruse në 2022. Kushdo që kryen tradhti të lartë duhet të ndiqet penalisht.

Më vjen shumë keq për të gjithë ata që e bënë këtë para 2021 dhe rekomandoj një amnisti për të gjithë ata që kanë kryer krime të tilla para vitit 2021 nëse rrëfehen dhe pendohen dhe i japin fund karrierës së tyre politike përgjithmonë. Të gjithë të tjerët duhet të ndiqen penalisht dhe të ndëshkohen

Gazeta “Bota sot”: A mund të thuhet se financime të tilla ruse dhe propaganda ka edhe në Kosovë? Nëse po, pse nuk po bëhen publike ende?

Gunther Fehlinger: Financimi dhe propaganda ruse nuk njeh kufij. Kështu që edhe Kosova është e prekur.

Siç thashë, ofroni amnisti për ata që pendohen dhe rrëfehen për të gjithë dhe ndëshkojnë shumë të gjithë ata që vazhdojnë të punojnë për dhe me Rusinë pasi Rusia është armiku dhe do të jetë armiku për vitet e ardhshme.

“Bota sot”: A po e përdor Serbia Rusinë për të ndikuar në problemet me Kosovën dhe si?

Gunther Fehlinger: Serbia dhe Rusia janë në një lidhje të dyfishtë të komplikuar si një martesë e detyruar e dështuar. Ata nuk e duan njëri-tjetrin, nuk e njohin njëri-tjetrin por disi mendojnë se nuk mund të jetojnë pa njëri-tjetrin. Më vjen keq për njerëzit e të dy kombeve dhe nuk ka rrugë tjetër veç izolimit të tyre.

Ne duhet t'i japim fund të drejtës së vetos së Rusisë në OKB dhe kështu Serbia do të ishte shumë më pak e interesuar për Rusinë.

Unë bëj thirrje për një partneritet të ri strategjik ndërmjet Ukrainës dhe Kosovës pasi ato janë viktima të agresionit rus dhe serb.

Serbia duhet të ndalojë të fshihet pas Moskës pasi Rusia do të humbasë luftën dhe të gjithë ndikimin në çështjet botërore.

“Bota sot”: Kryeministri Albin Kurti i ka përmendur mundësit e shpërthimit të një lufte. Si e komentoni këtë? Sa ka gjasa të ndodh një gjë e tillë?

Gunther Fehlinger: Serbia duhet të jetë e çmendur të mendojë për luftë kundër Kosovës. NATO-ja do ta godasë Serbinë shumë fort dhe do ta godasë bazën ushtarake në Serbi në momentin që ata të bëjnë një lëvizje armiqësore. Në vitin 1999 Jugosllavia ishte një fuqi ushtarake rajonale. Në vitin 2022 Serbia do të mposhtet brenda javësh nga NATO-ja e 2022-shit. Por, dyshoj se Serbia do të guxojë të sulmojë. Ndërsa, Ukraina po mposhtë Rusinë tani në Kherson që bota të shikojë Serbinë do ta shikojë me shumë kujdes.

Lufta ishte një opsion për ekstremistët serbë në prill 2022, por jo tani.

“Bota sot”: Marrë parasysh gjithë zhvillet e fundit në botë, dhe rendin e ri politikë që e solli lufta ruse në Ukrainë, a do të duhej që të përshpejtohej anëtarësimi i shteteve shqiptare në BE?

Gunther Fehlinger: Ne kemi të njëjtin rend politik që nga viti 1949. Është stabiliteti i Botës së Lirë i organizuar në NATO të udhëhequr nga SHBA-ja. Ky do të jetë rendi botëror për të ardhmen e parashikueshme. Lufta në Ukrainë tregon shumë qartë se ju duhet të mbështeteni dhe mund të mbështeteni në SHBA dhe NATO, nëse doni të jeni të lirë. Ukraina është trajnuar, pajisur dhe financuar dhe furnizuar nga NATO-ja dhe fiton. Nëse diçka tregon se rendi ynë botëror perëndimor i NATO-s, BE-së, Euro OECD po funksionon dhe do të jetë shtylla kurrizore e sistemit global për një afat të gjatë. Po, hapi i ardhshëm logjik për Ballkanin është që të gjithë aleatët e NATO-s do t'i bashkohen BE-së tani, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi duhet të jenë në BE në 2024 dhe Kosova dhe Bosnja në NATO në 2023 dhe në 2029 në BE. Dhe Serbia duhet të izolohet derisa të kthehet me Perëndimin dhe aleat në NATO.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat