Mungesa e magnezit mund të jetë vdekjeprurëse - Bota Sot
Mungesa e magnezit mund të jetë vdekjeprurëse

Këshilla mjekësore

Mungesa e magnezit mund të jetë vdekjeprurëse

Më: 6 shkurt 2019 Në ora: 14:18
Foto ilustrim

Mungesa e magnezit manifestohet në formën e lodhjes, ngërçit të muskujve, ankthit, pagjumësisë dhe depresionit, transmeton kp.

Ushqime të pasura me magnez, të tilla si çokollata e zezë, perimet e gjelbra, arra, skumbri, salmoni dhe drithërat mund të sigurojnë magnez të mjaftueshëm, por ju mund ta merrni edhe si një shtesë në dietën tuaj në formën e një pilule, në mënyrë që të parandaloni sëmundjet e rrezikshme.

Ekspertët rekomandojnë 375 deri 400 miligramë magnez çdo ditë. Përthithja e këtij minerali parandalohet nga kafeina, alkooli, pijet e gazuara dhe ushqimi i shpejtë, dhe marrja e tij është gjithashtu e nevojshme për të rregulluar presionin e gjakut dhe forcimin e eshtrave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...