5 mënyra se si ta ndërprisni pirjen e alkoolit - Bota Sot
5 mënyra se si ta ndërprisni pirjen e alkoolit

Këshilla mjekësore

5 mënyra se si ta ndërprisni pirjen e alkoolit

Më: 21 mars 2019 Në ora: 23:38
Foto ilustruese

Konsumimi i lartë i alkoolit sjell shumë sëmundje të rënda si për shembull sëmundjet e zemrës, presioni i lartë i gjakut, si dhe kanceri.

Helen Foster, ka ndarë me ne 5 mënyra për të pakësuar konsumimin e alkoolit:

Mëngjeset me miqtë. Një mënyrë që ju të largoheni nga alkooli.

Ushtrimi i frymëmarrjes. Përpara së të merrni ndonjë vendim, merrni dy herë frymë thellë dhe lëreni veten të bëjë zgjedhjen e duhur.

Bindeni veten se ju nuk e pini alkoolin. Thojini vetes suaj vazhdimisht se ju nuk e pini alkoolin. Duke e menduar dhe thënë shpesh ju mësoheni e kështu largoheni nga alkooli.Mbusheni ditën me aktivitete. Nëse gjatë ditës ndjeni së jeni të mërzitur, atëherë mundohuni të merreni me diçka.

Prisni 15 minuta. Pjesën më të madhe të kohës dëshira për të pirë është diçka e momentit, prandaj prisni 15 minuta dhe mundohuni të shpërqendroni veten.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...