Njollat e kuqe në lëkurë – alarm apo shenjë paralajmërimi - Bota Sot
Njollat e kuqe në lëkurë – alarm apo shenjë paralajmërimi

Këshilla mjekësore

Njollat e kuqe në lëkurë – alarm apo shenjë paralajmërimi

Më: 31 mars 2019 Në ora: 20:53
Foto ilustrim

Ndryshimet në lëkurë janë një dukuri natyrore dhe shkaku më i zakonshëm është mosha.

Ato nuk kanë të bëjnë me moshën e vjetër, por me plakjen e lëkurës. Lëkura i përgjigjet të gjitha ndryshimeve në trup dhe shpesh ndryshon, dhe në mënyra të ndryshme na jep njohuri se disa zakone ose kushte të jetës duhet të ndryshojnë.

Një gjë e tillë ndodh kur disa ndryshime ose probleme ndodhin te ne. Kjo është arsyeja pse lëkura është e prirë për skuqje të ndryshme, njolla dhe të ngjashme, shumë prej të cilave janë të padëmshme dhe përfundimisht zhduken edhe pa trajtim.

Ashtu si të gjitha ndryshimet e tjera, edhe njollat e kuqe në trup mund të shfaqen për disa arsye. Disa prej tyre nuk janë shqetësuese, ndërsa disave prej tyre duhet t'iu kushtojmë vëmendje.

Ato duken si skuqje dhe shfaqen në grupe, më së shpeshti në sipërfaqen e brendshme të buzëve.

Skuqja e lëkurës është e zakonshme dhe mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të ndryshme, si lëndimet, infeksionet virale që parandalojnë mpiksjen e gjakut, reaksionet alergjike dhe sëmundjet autoimune.

Ajo mund të jetë një reagim i trupit, por edhe si pasojë e sëmundjeve më të rënda si leukemia dhe sëmundjet e palcës së kockave.

 

Inflamacioni i enëve të vogla të gjakut quhet vaskuliti leukoklastik. Gjendja manifestohet në lëkurë dhe mund të shtrihet në organe të tjera, si trakti gastrointestinal, mushkëri, sistemi nervor qendror, zemër dhe veshka.

Kur ekspozohet ndaj lëkurës, gjakderdhja mund të ndodhë në formën e plagëve të kuqe dhe të purpurta apo njolla. Ato janë më së shumti në këmbë, dhe mund të shoqërohen me kruajtje dhe dhimbje.

Në rast të inflamacionit të rëndë, mund të ndodhin edhe dhimbje të barkut, temperatura të larta, dobësi, kollë, vjellje, dhimbje muskulore, gjak në urinë dhe ngurtësi.

Duke pasur parasysh se inflamacioni i enëve të gjakut shfaqet si simptomë e sëmundjeve të tjera, trajtimi i saj çon deri te shërimi.

Njollat e kuqe janë shumë të zakonshme në çdo pjesë të trupit, veçanërisht në trup dhe krahë. Kjo është më e zakonshme te njerëzit mbi 30-vjeç. Këto njolla duken të kuqe për shkak të enëve të gjakut të mbingarkuara në to.

 

Shkaku nuk është i njohur, por besohet se ka të bëjë me kushtet e trashëguara gjenetike. Ajo lidhet gjithashtu me ekspozimin ndaj kimikateve, shtatzënisë dhe  rrezeve të diellit. Në shumicën e rasteve janë të parrezikshme, por problem mund të jetë nëse rriten, ka gjakderdhje, apo fillojnë të ndryshojnë formë apo ngjyrë.

Ethet reumatike shkaktohen si pasojë e trajtimit jo adekuat të streptokokëve, andaj janë të zakonshme te fëmijët deri në pesëmbëdhjetë vjeç. Në thelb kjo nuk duhet të jetë një sëmundje e rrezikshme, por mund të ndodhë nëse nuk trajtohet.

Në një periudhë afatgjate, kjo sëmundje mund të shkaktojë probleme serioze, të tilla si dëmtime të përhershme në zemër, sulm në tru dhe vdekje. Ethet reumatike gjithashtu shkaktohen nga inflamacioni në fyt, nyjat e fryra limfatike, vështirësi në gëlltitje dhe gjakderdhje nga hunda.

Sapo të diagnostikohet, sëmundja mund të trajtohet me antibiotikë, barna antiinflamatore ose kortikosteroide, dhe terapia duhet të rekomandohet nga një mjek. Trajtimi i saj përfshin pushim dhe ulje e temperaturës.

Është e rëndësishme të ndiqni vetëm një rregull - nëse ndryshimet e lëkurës suaj shkaktojnë dhimbje, kruajtje, gjakderdhje apo ndonjë shqetësim tjetër, dhe nëse ndodhin papritmas, atëherë duhet të vizitoni mjekun.

Ka disa forma të njollave të kuqe që shfaqen në trup. Më të zakonshmet janë skuqja, vaskuliti leukoklastik dhe ethet reumatike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...