Asesi mos ripërdorni vajin për gatim - Bota Sot
Asesi mos ripërdorni vajin për gatim

Këshilla mjekësore

Asesi mos ripërdorni vajin për gatim

Më: 5 prill 2019 Në ora: 23:27
Foto ilustrim

Hulumtuesit nga Universiteti i Illinois kanë testuar ndikimet e vajit i cili ripërdoret në minj laboratorik dhe zbuloi se një gjë e tillë ndikon në rritjen metastazimit të kancerit të gjirit.

Shkencëtarët ushqyen të gjithë minjtë laboratorikë një dietë me yndyrë të ulët për një javë. Pastaj, ata i dhanë disa prej minjve vaj të freskët të sojës për 16 javë, ndërsa pjesës tjetër vaj që ishte përdorë më parë (vaji i cili ishte nxehur në temperatura më të larta).

Për të simuluar kancerin e gjirit, ata kanë injektuar qelizat e kancerit të gjirit 4T1 në minj. Këto qeliza të kancerit të gjirit janë shumë agresive dhe kanë një shkallë të lartë të metastazës.

20 ditë pas injektimit të qelizave të tumorit, ka pasur një dallim të dukshëm në shkallën e rritjes metastatike midis dy grupeve të minjve.

Tek minjtë që kishin ngrënë vaj të ripërdorur, rritja metastatike e tumoreve ishte katër herë më e madhe se ajo e tumoreve në minj që konsuamuan vajin e freskët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...