Mposhtni thartirën në lukth duke ndjekur këto këshilla - Bota Sot
Mposhtni thartirën në lukth duke ndjekur këto këshilla

Këshilla mjekësore

Mposhtni thartirën në lukth duke ndjekur këto këshilla

Më: 17 prill 2019 Në ora: 16:42
Ilustrim

Kjo gjendje është simptoma më e zakonshme e refluksit të stomakut, e cila përbëhet nga një ridalje e substancave në stomakun tonë, që ndodh brenda ezofagut.

Shkaqet e jashtme të refluksit mund të ndryshojnë, duke filluar nga marrja e barnave të caktuara në sëmundje të caktuara, kalimi në mbipeshë, stresi, e deri tek pirja e duhanit.

Gjithsesi, përveç ndërprerjes së konsumit të disa produkteve ushqimore, ju duhet edhe të merrni disa prej tyre për parandalimin e urthit.

Drithërat janë të rekomanduara për mëngjes, ndërsa frutat dhe perimet duhet të jenë thelbi i dietës, duke zënë vend përreth pjatës së ushqimeve të drekës dhe darkës.

Nga ana tjetër, ekstraktet ose lëngjet mund të ofrojnë një ndihmesë të madhe. Gjithashtu, gjatë ditës duhet të pini të paktën një deri në një e gjysmë litra ujë.

Kufizoni ose shmangni konsumimin e peshqve të yndyrshëm si salmoni, butak dhe molusqet krejtësisht. Është e lehtë të nxisësh djegien e urthit me ushqime të tilla, si dhe me pije të gazuara, kafe dhe çaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...