Sa orë gjumë duhet të bëjnë bebet? - Bota Sot
Sa orë gjumë duhet të bëjnë bebet?

Këshilla mjekësore

Sa orë gjumë duhet të bëjnë bebet?

Më: 5 maj 2019 Në ora: 15:41
Foto ilustruese

Rekomandimet për orët e nevojshme të gjumit tek fëmijët fillojnë me 16 orë tek foshnjat dhe të paktën tetë orë gjumi për adoleshentët.

Ditën e hënë është publikuar një udhëzim nga Akademia Amerikane për Mjekësi Gjumi.

Aty përfshihen rekomandime nga pediatër të ndryshëm për grupmosha të ndryshme sa i përket nevojave të tyre të gjumit.

Sipas tyre gjumi adekuat është i lidhur me përmirësim të vëmendjes, sjellje, të mësuarit, shëndet fizik dhe mental në çdo moshë.

Për më tepër gjumi i pamjaftueshëm rritë mundësinë për diabet, aksidente, depresion, ndërsa tek adoleshentet edhe lëndime ndaj vetes dhe tentim për vetëvrasje.

Orët e rekomanduara janë si më poshtë:

12 – 16 orë për foshnje 4-12 muaj

11 – 14 orë për fëmijët 1- 2 vjeç

10 – 13 orë për fëmijët 3-5 vjeç

9 – 12 orë për fëmijët 6-12 vjeç

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...