Ushqimet që po ua shkaktojnë depresionin - Bota Sot
Ushqimet që po ua shkaktojnë depresionin

Këshilla mjekësore

Ushqimet që po ua shkaktojnë depresionin

Më: 15 maj 2019 Në ora: 07:33
Foto ilustrim

Ushqimet e shpejta mund të shkaktojë që yndyra të depërtoj në tru dhe të shkaktojë depresion, sipas një studimi të ri.

Hulumtimi sugjeron se yndyra e ngopur hyn në tru përmes qarkullimit të gjakut.

Ajo ndikon në funksionimin e një pjese të trurit që kontrollon emocionet tona, hipotalamusin dhe çon në një rritje të simptomave depresive.

Ndërsa hulumtimi u krye në minj, shkencëtarët besojnë se gjetjet mund të shpjegojnë lidhjet ndërmjet depresionit dhe obezitetit.

Anti-depresantët janë më pak të efektshëm për njerëzit obezë sesa tek ata me peshë normale.

Studimi u drejtua nga Universiteti i Glasgow dhe u botua në revistën ‘Translational Psychiatry’. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...