Nëse i vëreni këto shenja në kyçet e duarve, vizitoni menjëherë mjekun! - Bota Sot
Nëse i vëreni këto shenja në kyçet e duarve, vizitoni menjëherë mjekun!

Këshilla mjekësore

Nëse i vëreni këto shenja në kyçet e duarve, vizitoni menjëherë mjekun!

Më: 16 maj 2019 Në ora: 08:45
Foto ilustrim

Megjithëse disa ndryshime në lëkurën tuaj ose pjesë të trupit janë dukshëm të parëndësishme, mos i injoroni. Ato mund të bëhen më serioze.

Zakonisht këto gunga shfaqen në kyçet e duarve, si rrjedhojë lëkura e kësaj zone është më e tendosur ose e butë në prekje. Ato mund të shfaqen gjithashtu në sipërfaqen e brendshme të dorës pranë gishtit të madh ose në nyjet e brendshme të gishtërinjve.

Shfaqja e tyre mund të ndodhë për shkak të artritit, shtrembërimeve, frakturave të kockave, por edhe për arsye e mëposhtme:

Tenosinovitis nodular – shkaktohet nga tumoret. Ato shfaqen kyçet e dorës, gishta dhe  gjithashtu mund të gjenden në nyje, gjunjë dhe shpinë. Këto tumore janë zakonisht pa dhimbje.

Sindromi De Quervain – kjo sëmundje e pazakontë çon në dhimbje dhe ënjtje të nyjeve, dhe gjithashtu shkakton shfaqjen e gungave. 

Ganglions – gunga që shfaqen për shkak të ndryshimeve në indet lidhëse ose fibrave afër duarve. Ata mund të rriten deri në 2.5 cm.

Lipoma janë tumore beninje të nyjeve që mund të shfaqen edhe në pëllëmbën e dorës. Ata shkaktojnë dhimbje. Trajtohen me ilaçe por në disa raste duhet edhe të operohen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...