Kujdes, ky lëng i frutave rritë rrezikun e vdekjes së hershme - Bota Sot
Kujdes, ky lëng i frutave rritë rrezikun e vdekjes së hershme

Këshilla mjekësore

Kujdes, ky lëng i frutave rritë rrezikun e vdekjes së hershme

Më: 19 maj 2019 Në ora: 13:24
Ilustrim

Konsumi i lëngjeve të frutave është po aq i keq për shëndetin tuaj dhe mund të çojë në vdekjen e hershme sikurse coca-cola ose limonada, sugjeron hulumtimi.

Një studim i ri zbuloi një rrezik në rritje të vdekjes së hershme nga njerëzit që konsumonin shumë pije të sheqerit.

Hulumtuesit amerikanë krahasuan, për herë të parë, 100 për qind lëngje frutash me pije me sheqer të ëmbël si coca-cola dhe limonada.

Ata gjetën shumë ngjashmëri për të dy lëngjet e frutave dhe pijeve me sheqer me rrezikun më të madh të vdekjes së hershme, megjithëse ata thanë se nevojitej më shumë kërkime.

Një ekspert e përshkroi studimin si të rëndësishëm, por tha se nuk kishte rrezik nga një gotë me lëng frutash prej 150ml në ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...