Ushqimet mrekullibërëse, largojnë dhimbjen në shpinë dhe nyja - Bota Sot
Ushqimet mrekullibërëse, largojnë dhimbjen në shpinë dhe nyja

Këshilla mjekësore

Ushqimet mrekullibërëse, largojnë dhimbjen në shpinë dhe nyja

Më: 21 maj 2019 Në ora: 20:32

Para se të arrini pilulën e dhimbjes, shikoni se çfarë keni nga ushqimet në frigorifer, të cilat gjithashtu mund t'ju ndihmojnë të ndaloni dhimbjen tuaj të shpinës dhe nyjave.

Këto janë pesë ushqimet që ndikojnë në largimin e dhimbjeve në kurriz dhe nyja, transmeton KosovaPress.

Specat e kuq

Kanë dy herë më shumë vitaminë C se portokalli. Disa ekspertë besojnë se njerëzit që nuk marrin vitaminë C të mjaftueshme kanë një rrezik multicentrik të artritit. Përveç kësaj, ato përmbajnë beta-kriptoksantin, një përbërës që ndihmon në zvogëlimin e dhimbjes.

Patatja e ëmbël

Ngjyra e ndritshme e patates vjen nga beta-karoten, një antioksidues i fortë që shkatërron molekulat e lira radikale që janë të dëmshme për qelizat.

Xhenxhefili

Kjo rrënjë e shijshme përmban kimikate që punojnë në mënyrë të ngjashme me disa ilaçe kundër inflamacionit. Është gjithashtu e mirë të përdoret e freskët. Bëni një pije të ngrohtë xhenxhefili duke mbajtur disa feta në ujë për pesë minuta. Ju mund të shtoni një lugë mjaltë nëse dëshironi.

Shafrani i Indisë

Studimet kanë treguar se shafrani i Indisë ndihmon në heqjen e dhimbjes duke zvogëluar nivelin e kimikateve inflamatore në trup. Nëse nuk e pëlqeni shijen e tij, kërkoni për kapsula të saj në barnatore.

Salmoni

Për shkak se është i pasur me acide yndyrore omega-3, salmoni kontribuon në reduktimin e proceseve inflamatore duke parandaluar prodhimin e enzimeve që janë të dëmshme për eshtrat.

Studimet kanë treguar se dieta e pasur me acide omega-3 ndikon në gjendjen e nyjave, të cilat në këtë rast janë më pak të prira për ënjtje dhe ngurtësi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...