Pse duhet konsumuar vazhdimisht mandarina - Bota Sot
Pse duhet konsumuar vazhdimisht mandarina

Këshilla mjekësore

Pse duhet konsumuar vazhdimisht mandarina

Më: 5 qershor 2019 Në ora: 00:45
Mandarina

Mandarinat janë frutet më të përdorura për shkak të shijes së ëmbël që kanë. Ato korrën kryesisht gjatë sezonit të dimrit dhe mandarina të konservuara janë në dispozicion gjatë gjithë vitit.
Fetat e tyre përdoren edhe në sallatë frutash, akullore dhe shumë përgatitje tjera. Lëvoret e mandarinave përmbajnë vajra esenciale që përdoren në industrinë e parfumeve dhe kremrat për kujdesin e lëkurës.

Më poshtë keni përfitimet e shumta shëndetësore të tyre:
Mund të parandalojnë kancerin
Përmbajnë vitaminë C
Antioksidantët që gjenden në mandarinë ndihmojnë në uljen e kolesterolit. Gjithashtu mandarinat ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut
Si burim i fibrave, mandarinat ju ndihmojnë të humbni peshë
Për një sistem imunitar më të shëndetshëm
Vitamina C është e mirë për lëkurën

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...