Ju keni pothuajse 50 për qind më shumë testosteron kur nuk masturboni një javë - Bota Sot
Ju keni pothuajse 50 për qind më shumë testosteron kur nuk masturboni një javë

Këshilla mjekësore

Ju keni pothuajse 50 për qind më shumë testosteron kur nuk masturboni një javë

Më: 5 qershor 2019 Në ora: 10:16
Ilustrim

Ka shumë thashetheme e keqkuptime që ekzistojnë për shmangien e masturbimit te meshkujt.

Disa grupe në komunitetet online, siç është “Reddit”, e inkurajojnë njëri-tjetrin të abstenojnë nga filmat pornografikë duke pohuar se do të kenë seks më të mirë, nivel më të lartë të testosteronit dhe vetëbesim më të lartë si rezultat i vetë-ndalimit të masturbimit.

Por, a është e vërtetë se ndikon në shëndetin tuaj abstenimi nga masturbimi?

Këtë kanë dashur ta zbulojnë hulumtuesit nga universiteti Zhejiang.

Shkencëtarët ua kanë kontrolluar nivelet e testosteronit grupit të meshkujve që abstenojnë nga masturbimi për një javë.

Gjatë shumicës së javës, luhatjet e testosteronit kanë qenë minimale.

Sidoqoftë, në ditën e 7-të, hulumtuesit kanë zbuluar se nivelet e testosteronit kanë shënuar një rritje masive prej 145% të nivele të tyre bazë.

Ky është një nivel shumë i lartë i testosteronit.

Por, përse u nevojitet njerëzve më shumë testosteron? Epo, për shkak se nivelet e testosteronit janë përgjegjëse për shumë gjëra, e jo vetëm për epshin seksual.

Niveli i testosteronit e rritë potencialin për rritje të muskujve duke e detyruar trupin ta rritë sintezën e proteinës, sipas “Journal of Applied Physiology”.

Ndërkaq nivelet e ulëta të testosteronit janë faktor kontribuues i rënies së flokëve, shtimit të peshës dhe zvogëlimit të densitetit të eshtrave.

Është ende e paqartë se përse nevojiten saktësisht 7 ditë për këtë efekt, por ka edhe mënyra tjera të sigurta për t’i rritur nivelet e testosteronit.

Universiteti i Bostonit ka zbuluar se ejakulimi i shpeshtë ndërlidhet me një zvogëlim të rrezikut të kancerit në prostatës, prandaj shmangia e masturbimit mund të mos jetë edhe aq ide e mirë. Sidoqoftë, ju mund ta kombinoni një dietë të përbërë me ushqime që e rrisin testosteronin me ushtrime fizike që janë dëshmuar se po ashtu e rrisin testosteronin dhe kështu do t’i keni të gjitha përfitimet e testosteronit pa e shmangur masturbimin apo seksin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...