Asnjëherë mos i hidhni dhëmbët e bebeve: Mund t’iu shpëtojnë jetën! - Bota Sot
Asnjëherë mos i hidhni dhëmbët e bebeve: Mund t’iu shpëtojnë jetën!

Këshilla mjekësore

Asnjëherë mos i hidhni dhëmbët e bebeve: Mund t’iu shpëtojnë jetën!

Më: 20 qershor 2019 Në ora: 23:05
Foto

Dhëmbi i parë i qumështit që bie ruhet dhe të sjell fat! Është shpesh kjo një lloj tradite e përhapur mes prindërve, por me sa duket jo krejt pa bazë!

Dhëmbët e bebeve mund të jenë një thesar i vërtetë shërues. Bazuar në të dhëna shkencore, ne po iu tregojmë pse dhe si ruhen dhëmbët e fëmijërisë.

Dr. Songtao Shi nga National Institute of Dental and Craniofacial ka dalë në përfundimin se dhëmbët e bebeve përmbajnë duzina qelizash të vlefshme, të përdorshme për të trajtuar më vonë sëmundje të ndryshme në jetë.

Specialistët kanë studiuar efektet e qelizave të dhëmbëve të para të fëmijërisë në zemër, tru, pancreas dhe organe të tjera dhe ndikimin në riparimin e dëmtimeve të mundshme të shkaktuara nga sëmundja. Skuadra e Dr. Shi zbuloi se dhëmbët e të rriturve përmbajnë 1 lloj qelize, ndërsa dhëmbët e fëmijëve (të parë te fëmijët 7 deri në 8 vjeç) përmbajnë qeliza staminale krejtësisht të ndryshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...