Si të balanconi aknet hormonale; Përdorimi i këtyre vajrave do t’ju ndihmojë - Bota Sot
Si të balanconi aknet hormonale; Përdorimi i këtyre vajrave do t’ju ndihmojë

Këshilla mjekësore

Si të balanconi aknet hormonale; Përdorimi i këtyre vajrave do t’ju ndihmojë

Më: 7 korrik 2019 Në ora: 15:06
Foto

Pabarazia hormonale mund të ndikojnë tek burrat dhe gratë dhe të shkaktojnë simptoma të shumta, duke përfshirë lodhjen, ndryshimet e humorit, çështjet e fertilitetit, shtimin e peshës, depresionin, pagjumësinë.

Nëse nuk trajtohet, çekuilibrat hormonalë mund të çojnë në sëmundje si diabeti dhe kanceri.

Dy vajrat esenciale në vijim mund t'ju ndihmojnë të trajtoni çrregullimet hormonale:

Vaj livande

Livanda ndihmon trupin për të balancuar ndryshimet hormonale, dhe gjithashtu trajton dhimbje për shkak të ngërçeve të barkut gjatë menstruacioneve.

Vaj Borziloku

Funksioni i gjëndrave të veshkave është të përballojë stresin e përditshëm, duke prodhuar kortizol. Ky vaj esencial nxit reagimin natyror të trupit ndaj stresit fizik dhe emocional.

Studiuesit kanë zbuluar se përdorimi i përditshëm i ekstrakteve të borzilokut zvogëlon simptomat e stresit të përgjithshëm, siç janë lodhja, problemet e gjumit dhe harresa.

Ja se si t'i përdorim ato në mënyrë që të trajtojmë mosbalancim hormonal:

-Ju duhet të përzieni vaj kokosi me disa prej këtyre vajrave esenciale dhe të lyeni zona të ndryshme të trupit, për të ndihmuar thithjen e tyre përmes lëkurës.

- Për të përmirësuar ekuilibrin e hormoneve, përzieni 2 pika vaj ulliri me 2 pika vaj  nga këto më sipër dhe krijoni një formulë të fuqishme aromaterapie.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...