Si t’i trajtoni aknet në moshën e rritur - Bota Sot
Si t’i trajtoni aknet në moshën e rritur

Këshilla mjekësore

Si t’i trajtoni aknet në moshën e rritur

Më: 27 korrik 2019 Në ora: 15:29
ilustrim

Aknet në moshë të mesme na duken shumë të padrejta sesa kur kemi qenë adoleshentë dhe që jemi përballur me to – na duket shumë mizore që duhet të përballemi aknet po thuajse tërë jetën.

Gjëja e parë që shohin tjerët kur ju takojnë është fytyra juaj dhe nëse keni akne mund ndonjëherë të ndikoj edhe në vetëbesimin tuaj.

Çka i shkakton aknet në këtë moshë?

Janë një numër i madh faktorësh që shkaktojnë këto akne, por hormonet janë njëri prej faktorëve kryesor. Aknet në këtë moshë mund të ndikohen dukshme nga faktorët hormonal, ku përfshihet stresi, dietat, apo edhe problemet me vezore, raporton “Beatyheaven”.

Cila është mënyra më e mirë për t’i trajtuar ato?

Lajmi mirë është se nëse i trajtoni në mënyrë të duhur, aknet në këtë moshë mund të trajtohen. Mirëpo, aknet në moshë më të rritur mund të jenë tejet të vështira për tu eliminuar. Për të kuptuar më mirë gjendjen e fytyrës tuaj është mirë të takoni një demartologë.

Përdorni Serume për akne këto janë disa nga produktet:  Mary Kay ® Pore Purifying Serum for Acne- Prone Skin, Ella Baché Serum Marin.

Pastrues për akne: SkinB5 Acne Control Cleansing Mousse, Clean & Clear ® Advantage Continuous Control Acne Cleanser

Zbutës për fytyra të thata: DMK ACU-MOIST, Avène TriAcnéal Expert.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...