Kaq orë gjumë duhet të flejë një njeri në varësi të moshës së tij - Bota Sot
Kaq orë gjumë duhet të flejë një njeri në varësi të moshës së tij

Këshilla mjekësore

Kaq orë gjumë duhet të flejë një njeri në varësi të moshës së tij

Më: 28 korrik 2019 Në ora: 16:35
ilustrim

Çdo njeri shpenzon deri 1/3 e jetës së tij në gjumë.

Gjumi është një nga treguesit jetësor për shëndetin e njeriut.

Por nevojat për gjumë ndryshojnë sipas moshave dhe nuk duhet harruar që ndikohen edhe nga stili i jetës dhe shëndeti.

Në disa raste stresi që përjeton një njeri bën që ai mos të flejë aq sa duhet dhe mos të bëjë një gjumë të rehatshëm.

Më poshtë po rendisim se sa orë gjumë duhet të flejë një njeri në varësi të moshës së tij.

0-3 muajsh: 14-17 orë çdo ditë

4-11 muajsh: 12-15 orë çdo ditë

1-2 vjeç: 11-14 orë çdo ditë

3-5 vjeç: 10-13 orë çdo ditë

6-13 vjeç: 9-11 çdo ditë

14-17 vjeç: 8-10 orë çdo ditë

18-25 vjeç: 9 orë çdo ditë

26-64 vjeç: 7-9 orë çdo ditë

65 deri 90 vjeç: 7-8 orë çdo ditë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...