Si t’i përdorni farat e pjeprit për të mbrojtur shëndetin tuaj? - Bota Sot
Si t’i përdorni farat e pjeprit për të mbrojtur shëndetin tuaj?

Këshilla mjekësore

Si t’i përdorni farat e pjeprit për të mbrojtur shëndetin tuaj?

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 19:13
Foto ilustrim

Veshkat janë një prej organeve më të rëndësishme në trupin e njeriut, ndaj është e rëndësishme që t’i mbroni ato.

Dëmet kryesore i shkaktojnë radikalet e lira, ndaj farat e pjeprit u vijnë në ndihmë.

Mund t’i hani të thata si çdo farë tjetër, por mund t’i përdorni edhe në sallatë.

Në sajë të vitaminës E, farat e pjeprit i mbrojnë veshkat nga radikalet e lira, kjo edhe prej përqendrimit të madh të antioksidantëve.

Po ashtu farat e pjeprit janë të mira pasi ndihmojnë në largimin e parazitëve nga zorrët dhe lehtësojnë tretjen e ushqimit, shkruan noa.al. Mineralet që gjenden në këto fara, ndihmojnë edhe në uljen e tensionit të gjakut.

Përdorim shumë i mirë i farave të pjeprit duhet bërë edhe nga personat mbipeshë, të cilët i stimulojnë në humbjen e kilogramëve të tepërt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...