Qumësht dhe banane për një gjumë të qetë - Bota Sot
Qumësht dhe banane për një gjumë të qetë

Këshilla mjekësore

Qumësht dhe banane për një gjumë të qetë

Më: 20 gusht 2019 Në ora: 22:25
Foto ilustrim

Besimi popullor se është e mjaftueshme të pini vetëm një filxhan qumësht për një gjumë të qetë dhe cilësor nuk është plotësisht i saktë.

Qumështi duhet të plotësohet me banane ose ushqime të tjera të pasura me triptofan, këshillojnë ushqyesit.

Triptofani është një aminoacid jetik që trupi nuk mund ta prodhojë vetë, por e merr duke konsumuar qumësht, banane, spinaq, domate të ziera ose brokoli.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit nervoz që vuajnë nga pagjumësia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...