Notoni tri herë në javë për forcimin e muskulit të zemrës

Këshilla mjekësore

Notoni tri herë në javë për forcimin e muskulit të zemrës

Më: 20 gusht 2019 Në ora: 23:30
Foto ilustrim

Vera është në një aktivitet të plotë dhe temperaturat e larta na tërheqin për t’u freskuar, por ato gjithashtu na çojnë të kujdesemi për shëndetin tonë, veçanërisht kur bëhet fjalë për zemrën.

Për ta forcuar atë, nuk ka asnjë mënyrë më të mirë, më efektive, më të lirë ose më argëtuese sesa, e keni menduar - noti.

Ky sport themelor, i cili përfshin të gjitha grupet e muskujve, është lehtësisht i arritshëm, dhe tani është koha e duhur për ta futur atë në rutinën tonë javore dhe të bëjmë sa më mirë që të kemi për gjendjen e zemrës sonë.

Sipas një studimi të Universitetit të Madridit, i kryer në 2,200 lëndë të të dy gjinive dhe të moshës dhe shëndetit të ndryshëm, noti vetëm për 45 minuta tre herë në javë forcon muskulin e zemrës.

Në çfarë mënyre? Ndërsa notojmë, zemra pompon gjakun më shpejt me ndihmën e muskujve të zemrës, gjë që rrit qarkullimin e gjakut, e cila nga ana tjetër ka një efekt të dobishëm në shëndetin e të gjithë organizmit, dhe veçanërisht sistemin kardiovaskular.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat