Si të shpëtojmë një njeri në rast të goditjes nga nxehtësia - Bota Sot
Si të shpëtojmë një njeri në rast të goditjes nga nxehtësia

Këshilla mjekësore

Si të shpëtojmë një njeri në rast të goditjes nga nxehtësia

Më: 27 gusht 2019 Në ora: 12:35
Ilustrim

Simptomat përfshijnë marramendje, zbehje, çorientim, vjellje, ngërçe muskulore, dhimbje koke, djersitje të tepruar dhe lodhje.

Nëse presioni i gjakut arrin vlera jo standarde, furnizimi i kërkuar me gjak i organit është i pamjaftueshëm - kjo është arsyeja pse ekziston një rrezik më i madh për sulm në zemër.

Trupi ynë përpiqet të ruajë temperaturën e tij të brendshme në rreth 37 gradë Celsius, pavarësisht nëse jemi në një stuhi dëbore ose në mes të një nxitimi të nxehtësisë.

Kjo është temperatura në të cilën trupi ynë është mësuar të funksionojë, megjithatë, ndërsa merkuri në termometër rritet, trupi duhet të punojë më shumë për të mbajtur temperaturën e brendshme nga ngritja, raporton BBC.

Nëse trupi është shumë i ngrohtë, 'termostati' në tru dërgon impulse në enët e gjakut në lëkurë, ato zgjerohen, dhe një sasi e madhe e gjakut të ngrohtë nga brenda futet në lëkurë dhe ftohet. Ftohja shtesë e lëkurës dhe gjaku në të shkakton djersitje.

Gjaku i ftohur në këtë mënyrë kthehet në brendësi të trupit dhe e ftoh atë. Përsëri, kur termostati në tru vlerëson se temperatura është mjaft e ulët, rrjedha nëpër lëkurë zvogëlohet dhe djersitja ndalet.

Është e qartë se për një tolerancë të mirë ndaj ndryshimeve në temperaturën e ambientit, është shumë e rëndësishme që enët e gjakut të jenë elastike.

Edhe pse mund të tingëllojë e thjeshtë në shikim të parë, procesi fillon të përfaqësojë një tendosje në trup, dhe sa më e lartë të jetë temperatura, aq më shumë trupi ushtron stres.

Rrjedha e hapur e gjakut rezulton në uljen e presionit të gjakut dhe detyron zemrën të pompojë gjak më shpejt.

Nëse presioni i gjakut arrin shumë të ulët, trupi nuk arrin të arrijë gjakun e kërkuar, kjo është arsyeja pse ekziston një rrezik më i madh i sulmit në zemër.

Uji dhe kripa humbasin për shkak të djersitjes, dhe ekuilibri midis tyre në trup ndryshon.

Kjo gjendje, e kombinuar me presionin e ulët të gjakut, mund të shkaktojë goditje në nxehtësi.

Nëse një person mund të qetësohet brenda gjysmë ore, rraskapitja e nxehtësisë zakonisht nuk është serioze.

NHS britanik këshillon të zhvendosni një person në një vend të freskët, ta vendosni ato në një pozicion të shpinës dhe ngrini këmbët nën një prirje të lehtë dhe duhet konsumuar shumë ujë. Është mirë të vendosni qese me akull në zonën e sqetullave ose zonës së qafës.

Nëse një person nuk arrin të tejkalojë gjendjen brenda 30 minutave, një goditje e nxehtësisë pason. Është një urgjencë mjekësore dhe duhet të telefononi një ambulancë.

Njerëzit që kanë përjetuar goditje të nxehtësisë mund të ndalojnë djersitjen edhe pse janë akoma shumë të nxehtë, temperatura e trupit të tyre mund të tejkalojë 40 gradë Celsius dhe mund të humbasë vetëdijen.

Individët e shëndetshëm me nxehtësi duhet të përballen më lehtë, por të moshuarit përballen me probleme serioze dhe duhet shmangur daljen në temperatura të larta gjatë verës.

Trupi i njerëzve që vuajnë nga diabeti i tipit 1 dhe tipi 2 humben lëngun më shpejt, dhe për shkak të komplikimeve të shkaktuara nga sëmundje të caktuara, enët e gjakut dhe aftësia e djersitjes në disa njerëz nuk funksionojnë si zakonisht.

Fëmijët dhe foshnjat janë më të rrezikuar se të tjerët. Për shkak të sëmundjeve të trurit, siç është demenca, disa njerëz janë të pavetëdijshëm për rrezikun nga goditja e nxehtësisë.

Të pastrehët janë më të ekspozuar ndaj diellit se të tjerët, dhe njerëzit që jetojnë në apartamente në katet më të larta mund të kenë më shumë probleme me nxehtësinë, veçanërisht nëse nuk kanë ajër të kondicionuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat