Pse një person harron gjuhën e nënës pas sulmit në tru? - Bota Sot
Pse një person harron gjuhën e nënës pas sulmit në tru?

Këshilla mjekësore

Pse një person harron gjuhën e nënës pas sulmit në tru?

Më: 1 shtator 2019 Në ora: 19:38
Foto ilustrim

Pasojat e një goditje në tru ndryshojnë jetën e një personi. Njëra prej tyre është të harrosh gjuhën amtare ose të njohësh vetëm një gjuhë të huaj.

Shembuj të tillë janë të rrallë, por ka shpjegime për to, thotë Anja Lovit, e cila studion gjuhësinë dhe terapinë e të folurit në Mbretërinë e Bashkuar.

Ky ndryshim nuk shkaktohet domosdo nga një goditje në tru, por edhe nga një dëmtim i kokës ose nga një gjendje kome më e shkurtër.

Lovit iu drejtua një gruaje britanike e cila, pas një migrene të rëndë, foli diçka që i ngjante një theksi francez dhe një pacienti që fliste me theks të huaj pas vaksinimit.

Njerëzit që kanë një goditje në tru ose kanë probleme të tjera të shquara shëndetësore, ndonjëherë nuk mund të shprehin fjalë të caktuar. Ata e kanë të vështirë të gjejnë fjalët e duhura dhe të shqiptojnë fjalët si duhet, derisa personi që i dëgjon ata, e kupton këtë si një theks të huaj.

Ndodh që njerëzit flasin vërtet një gjuhë të huaj. Më shpesh, kjo është gjuha që ata kanë mësuar gjatë gjithë jetës. Ka edhe raste të kundërta - që një person harron një gjuhë të huaj dhe flet vetëm gjuhën e tij amtare.

Shumë rrallë është një situatë kur një person flet një ditë në gjuhën amtare dhe një ditë tjetër në një gjuhë tjetër.

Lovit beson se pikëpamja e vjetruar është se gjuha e huaj dhe gjuha amtare janë në pjesë krejtësisht të ndryshme të trurit.

Studiuesit kanë provuar prej kohësh t'i shpjegojnë këto çrregullime. Pas një goditje, truri nuk ka energji të mjaftueshme për të ndërtuar njëkohësisht dhe më herët lidhje të mëparshme. Në varësi të impulsit që merr, mund të jetë më e lehtë për një person të flasë vetëm një gjuhë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...