Analiza e re e gjakut që parashikon jetëgjatësinë e pacientëve me kancer të trurit - Bota Sot
Analiza e re e gjakut që parashikon jetëgjatësinë e pacientëve me kancer të trurit

Këshilla mjekësore

Analiza e re e gjakut që parashikon jetëgjatësinë e pacientëve me kancer të trurit

Më: 31 tetor 2019 Në ora: 00:01
Foto ilustrim

Shkencëtarët kanë zhvilluar një test gjaku i cili mund të ndihmojë të parashikohet se sa gjatë do të jetojnë pacientët të diagnostikuar me glioblastoma – kancerin agresiv të trurit i cili ia mori jetën Senatori të ndjerë amerikan John McCain.

Testi mund të detektojë nivelet e fragmenteve të thyera të ADN-së që qarkullojnë në gjak, shkruan “Daily Mail”.

Hulumtuesit në Universitetin e Pensilvanisë kanë zbuluar se njerëzit që kanë nivele më të ulëta të fragmenteve të ADN-së, të njohura si ADN pa qeliza (cfDNA), kishin gati dy herë më shumë jetë sesa ata me nivele më të larta, transmeton Koha.net. Po ashtu, hulumtuesit besojnë se zbulimi i tyre mund t’i ndihmojë doktorët të përcjellin mutacionet e shumta dhe të shpeshta që udhëheqin progresin e glioblastomës dhe e bëjnë atë shumë të vështirë për t’u trajtuar.

John McCain është diagnostikuar me glioblastoma – një formë më e zakonshme dhe më vdekjeprurëse e kancerit të trurit – në korrik të vitit 2017. Më 25 gusht të këtij viti, Senatori dhe ish-kandidati për president ka ndërruar jetë.

Koha mesatare e mbijetesës nga diagnoza është vetëm 15 deri 16 muaj – dhe për shumë pacientë, është më e shkurtër.

Njëra nga arsyet se pse glioblastoma është kaq vdekjeprurëse dhe aq e shpejtë, është trajtimi i vështirë i saj. Dhe glioblastoma është e vështirë për disa arsye.

Tumoret e glioblastomës përmbajnë turma. Pjesë të ndryshme të sëmundjes kanë profile shumë të ndryshme dhe nxiten nga mutacione të ndryshme gjenetike, kështu që trajtimi që mban rritjen e një pjese të tumorit në krah mund të mos bëjë asgjë për pjesën tjetër – ose disa pjesë.

Kjo sëmundje tashmë është shpesh në fazat e saj të vonshme nga koha kur diagnostikohet dhe skanimet e trurit nuk janë mënyra më e mirë e përcjelljes se si sëmundja po përhapet dhe rritet.

Rezultati është se doktorët nuk e dinë saktësisht se çfarë apo ku ta kërkojnë atë dhe kanceri shpesh është një hap ose disa para përcjelljes dhe trajtimeve të tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat