Këshillë mjekësore, priteni një limon dhe vendoseni pranë shtratit

Këshilla mjekësore

Këshillë mjekësore, priteni një limon dhe vendoseni pranë shtratit

Më: 8 nëntor 2019 Në ora: 23:58
Foto ilustrim

Kjo është diçka që të gjithë duhet të provojnë, shkruan Bota.al. Shih se çfarë mund të bëjë limoni!

Ne tashmë e dimë se limonat janë të shkëlqyer për shumë gjëra, si dhe për të bërë pije të thjeshta. Por kjo ishte me të vërtetë një surprizë!

Vitaminat shtohen

Nëse vërtet mund të hani një limon të tërë, do të keni një shtim të vitaminave: ato janë të pasura me fitotraentë super të shëndetshëm. Këto fitonutrientë kërkojnë radikalet e lira në trupin tuaj që shkaktojnë dëme të ndryshme. Pirja e një gote ujë të ngrohtë me lëng limoni në mëngjes gjithashtu mund të ndihmojë në nxitjen e tretjes së shkëlqyer dhe mund të ndihmojë në përmirësimin e lëkurës. Me fjalë të tjera, ju vetëm mund të përfitoni nga ky frut i thartë! Por a e dini se mund të ndihmojë edhe kundër sulmeve të depresionit dhe ankthit?

Vetitë antiseptike

Aroma e një limoni ka veti antiseptike, që do të thotë se mund të ndikojë në gjendjen tuaj mendore. Kjo do të thotë se aroma e tij mund të sigurojë që të ndodhin më pak depresione dhe sulme ankthi dhe që një atmosferë pozitive të krijohet në dhomë. E vetmja gjë që ju nevojitet për këtë këshillë është disa limona. Pritni majën e limonit dhe vendoseni vertikalisht. Pastaj merrni një thikë të mprehtë dhe uleni limonin horizontalisht dhe vertikalisht. Kini kujdes që të mos ia prisni plotësisht pjesët. Vendoseni limonin në një tas pranë shtratit tuaj dhe lini aromën të funksionojë. Për një trajtim edhe më efektiv mund të vendosni një tas me limon në çdo cep të dhomës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat