Pija që pastron arteriet dhe ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Këshilla mjekësore

Pija që pastron arteriet dhe ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Më: 17 nëntor 2019 Në ora: 08:05
Foto ilustrim

Arteriet janë ato që transportojnë gjakun e pasuruar me oksigjen në çdo pjesë të trupit, ndaj nëse ato mbartin “papësterti” qarkullimi i gjakut do të ngadalsohet e zemra do të fillojë të shfaqë probleme.

Me papastërti nënkuptojmë yndyrën e cila vesh jo vetëm muret e zemrës por dhe të arterieve duke shkaktuar sëmundjet kardivaskulare njohur ndryshe si vrasësit e heshtur.

Yndyra e lartë në gjak është si pasojë e një regjimi jo të rregullt e të shëndetshëm ushqimor, por për fat të mirë ju mund të mbanin nën kontroll gjendjen e tuaj nëse ndiqni një stil të shëndetshëm jetese, shkruan Living. Veç saj, ju mund të përgatisni gjithashtu një pije “magjike” që jo vetëm pastron arteriet nga yndyra por do të përshpejtojë dhe qarkullimin e gjakut:

Përbërësit:
Katër limonë
Katër thelpinj hudhër
Xhinxher
Dy litra ujë

Udhëzime:
Pritini limonët në copa të vogla

Vendosini të gjithë përbërësit, përveç ujit, në blender (shtrydhëse)

Hidheni masën e përftuar në një tas të thellë

Në një tenxhere zieni 2 litra ujë dhe më pas hidhni në të masës e përgatitur më parë.

Lëreni të ftohet dhe më pas vendoseni në një kavanoz qelqi. Futeni në frigorifer dhe pija është gati për t’u konsumuar.

Çdo ditë pini një gjysmë gotë në mëngjes më stomakun bosh. Pijeni për 3 javë dhë më pas bëni pushim 7 ditë. Nëse është e nevojshme mund ta përsërisni sërisht.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat