Mënyrat natyrore për të mposhtur një infeksion të sinusit, nuk kërkohen antibiotikë

Këshilla mjekësore

Mënyrat natyrore për të mposhtur një infeksion të sinusit, nuk kërkohen antibiotikë

Më: 25 prill 2020 Në ora: 20:01
Ilustrim

Infeksioni i hundës zakonisht shkaktohet nga një virus, por gjithashtu mund të shkaktohet nga bakteret ose kërpudhat.

Shpesh shkaktohet nga një ftohje që shkakton inflamacion dhe ënjtje të sinuseve dhe çon në krijimin e mukusit, duke bllokuar kështu sinuset. Kushtet e tjera që mund të shkaktojnë një infeksion të sinusit përfshijnë ndotjen e ajrit, stresin, ndryshimet e motit dhe një sistem imunitar të dobësuar.

Simptomat e zakonshme të infeksioneve të sinusit përfshijnë hundë me erë të fortë, dhimbje koke, vështirësi në frymëmarrje, dhimbje të fytyrës dhe lodhje. Disa njerëz mund të ndiejnë ndjeshmëri të shtuar ose një dhimbje koke kur përkulen përpara.

Le të shqyrtojmë disa mjete juridike natyrale për infeksionin e sinusit që mund të provoni menjëherë në shtëpi:

Inhalimi i avullit me hudhër

Inhalimet duhet të jenë kursi juaj i parë i veprimit për të lehtësuar siklet nëse infeksioni ende nuk fryhet. Për të përgatitur ju duhet, të vloni një tenxhere me ujë dhe pastaj shtoni hudhër të freskët të grirë në të.

Mbështilleni mbi tenxhere, mbuloni kokën me një peshqir dhe merrni frymë në avujt e avullit për rreth 5 deri në 10 minuta. Bëni këtë çdo ditë për disa ditë derisa infeksioni të pastrohet.

Inhalimi i avullit me vajin e rigonit

Vaji esencial i rigonit ka veti të fuqishme anti-inflamatore, antibakteriale, antivirale dhe antifungale. Ndihmon në uljen e inflamacionit dhe funksionon si një forcues i shkëlqyeshëm antioksidues dhe imunitar.

Për të përgatitur avullin tuaj, vloni një tenxhere me ujë dhe më pas shtoni disa pika të vajit të rigonit. Mbështilleni mbi tenxhere, mbuloni kokën me një peshqir dhe merrni frymë në avujt e avullit për rreth 5 deri në 10 minuta.

Thithja e avullit me vaj eukalipt

Ngrohtësia dhe lagështia e avullit mund të ndihmojë në zbutjen e mukusit. Dhe eukalipti i pranishëm në vaj të paqëndrueshëm në eukalipt ka veti ekspektive dhe antiseptike.

Pra, ky kombinim mund të bëjë mrekulli për pastrimin e mukusit dhe mikrobeve nga pasazhi juaj i hundës. Për të përgatitur këtë duhet , të vloni një tenxhere me ujë dhe pastaj shtoni disa pika vaj eukalipt në të, shkruan The Chamomile.

Mbështilleni mbi tenxhere, mbuloni kokën me një peshqir dhe merrni frymë në avujt e avullit për rreth 5 deri në 10 minuta. Bëni këtë çdo ditë deri sa infeksioni të jetë larguar.

Ujitja e hundës

Ujitja e hundës është shumë e dobishme për infeksionet e sinusit pasi ndihmon në pastrimin e mukusit dhe mbeturinave të tjera nga sinuset tuaja. Plus, i mban ato me lagështi.

Kombinoni një lugë çaji kripë deti dhe një gjysmë lugë çaji me peroksid hidrogjeni 3 për qind në një gotë me ujë të ngrohtë të distiluar. Përdorni këtë zgjidhje për ujitje të hundës duke përdorur një shiringë llambë ose pajisje tjetër ujitje.

Bëni këtë një herë në ditë për disa ditë derisa të merrni lehtësim. Mos e përdorni më shpesh se një herë në ditë pasi mund të irritojë mukozën.

Përdorni mjaltë

Përdorimi i mjaltit, dhe jo vetëm për të ngrënë. Në fakt, mjalti i papërpunuar, organik është një krijim i mahnitshëm antibakterial, antiviral dhe antifungal i bletëve, plus që rrit sistemin imunitar.

Në ilaçin ayurvedic, rekomandohet të filloni ditën me ujë të mjaltit. Por, për një goditje maksimale terapeutike për të marrë një infeksion të sinusit, mund ta provoni këtë kombinim:

Një gotë me ujë të ngrohtë

1 lugë çaji mjaltë të papërpunuar, organik

1 lugë gjelle uthull molle

3 karafil të hudhrës së grirë të papërpunuar

Përziejeni mirë dhe pijeni. Nëse nuk ju pëlqen hudhra, thjesht përzieni uthull molle dhe mjaltë dhe konsumojeni atë tri herë në ditë.

Konsideroni të përdorni suplementin bromelain

Bromelain është një kombinim i enzimave që gjenden në ananas që shitet si një shtesë dietike. Bromelain mund ta gjeni si pluhur, tablet, kapsulë, krem, dhe ndonjëherë në kombinim me përbërës të tjerë.

Sipas një studimi të botuar në revistën Laryngoscope, bromelain është ekzaminuar për infeksione të sinusit sepse mendohet se është efektive në zvogëlimin e inflamacionit.

Një numër i vogël studimesh kanë zbuluar që bromelina përmirëson simptomat e sinusit. Studimet e publikuara treguan se doza orale e bromelainit është zakonisht nga 500 deri në 1000 miligram në ditë.

Çaj xhenxhefili

Xhenxhefili ka veti antibakteriale, antivirale dhe anti-inflamatore që ndihmojnë në trajtimin e infeksioneve të sinusit. Polifenolet e pranishme në xhenxhefil ndihmojnë në frenimin e sekretimit të mukusit duke ruajtur lëvizshmërinë normale të hundës.

Për të bërë një çaj, preni një copë nga rrënjë xhenxhefili të freskët në feta dhe ziejini në një gotë ujë mbi nxehtësi të ulët për rreth 10 minuta. Vendosni pak lëng limoni dhe mjaltë në të. Pijeni këtë çaj disa herë në ditë për rreth një javë ose derisa të merrni rezultatet e dëshiruara. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat