Dobitë shëndetësore nga karota

Këshilla mjekësore

Dobitë shëndetësore nga karota

Më: 10 maj 2020 Në ora: 07:44
Foto ilustrim

Përveç që konsumohen si ushqim, karrotat janë kultivuar për të shërbyer edhe si mjekim për trajtimin e shumë sëmundjeve.

Më poshtë keni disa dobi që mund të merrni nga karrotat.

Karrota ka më pak kalori dhe nuk përmban yndyrë.

Përdorimi i tyre mund t’ju japë doza të larta të vitaminës A të cilat ndihmojnë për një lëkurë më të mirë.

Karrotat gjithashtu janë të mira edhe për sytë sepse ato përmirësojnë shikimin.

Përveç këtyre, disa studime kanë treguar se konsumimi i karrotave mund ta zvogëlojë rrezikun e kancerit të mushkrive dhe të gjirit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat