A është më mirë për qafën dhe shpinë që të flini me ose pa jastëk? - Bota Sot
A është më mirë për qafën dhe shpinë që të flini me ose pa jastëk?

Këshilla mjekësore

A është më mirë për qafën dhe shpinë që të flini me ose pa jastëk?

Më: 31 maj 2020 Në ora: 13:05
Ilustrim

Nuk është për t'u habitur që dysheku i duhur mund të transformojë përvojën tuaj të gjumit, por a e dini se jastëku juaj ka shumë lidhje me cilësinë tuaj të gjumit gjithashtu?

Nëse ndonjëherë zgjoheni me një qafë të dhimbshme, një dhimbje koke të tmerrshme ose përjetoni rrahje të shpejta të zemrës dhe ankth në gjoks, mund të jeni të privuar nga gjumi

Ju mund të mos e kuptoni se një jastëk është shumë i butë ose tepër i vështirë mund të shkaktojë çështje madhore në planin afatgjatë.

Fjetja pa jastëk do të ndihmojë shpinën të zgjatet, dhe ju do të qëndroni në një pozicion natyral pa ndonjë pasojë ose dhimbje. Përdorimi i një jastëku shumë i butë mund të tendos muskujt e qafës dhe madje të ulë rrjedhën e gjakut në kokën tuaj.

Nëse koka juaj lëshohet poshtë në një jastëk që nuk siguron mbështetje të përshtatshme për kokën tuaj, atëherë rrjedhja e ajrit tuaj përmes sistemit të frymëmarrjes do të zvogëlohet ndjeshëm. Për shkak të kësaj, ju mund të zgjoheni në mëngjes duke ndier një dhimbje koke.

Nga ana tjetër, përdorimi i një jastëku të trashë apo edhe vendosja e më shumë jastëkëve nën kokë dhe qafë do të deformojë pozicionin tuaj të shtyllës kurrizore dhe do të shkaktojë dhimbje në shpinë, transmeton lajmi.net. Fjetja si kjo për periudha të gjata do të shkaktojë vetëm dhimbje kronike në shpinë dhe tendosje të shpeshtë të muskujve.

Nëse papritmas po filloni të përjetoni dhimbje në mëngjes, provoni të flini pa jastëk për disa netë për të parë nëse ju ndihmon. Mos përdorja e ndonjë mbështetje në qafë gjatë gjumit do t’i lejojë trupit tuaj të gjejë një pozicion optimal për pushim.

Kur përdorim jastëkët që nuk ofrojnë mbështetje të duhur, trupi ynë duhet të kompensojë duke angazhuar muskujt e qafës ose shpinës. Kjo çon në akoma më shumë tendosje në një kohë kur trupi juaj supozohet të shërohet nga stresi i përditshëm.

Muskujt dhe tendonët do të punojnë jashtë orarit, dhe presioni i shtuar do të grumbullohet dhe manifestohet si dhimbje.

Kur ato marrin tendosje të tepruar për periudha të gjata kohore, dhimbja bëhet kronike, transmeton lajmi.net. Për të hequr qafe këtë dhimbje të vazhdueshme, ju duhet të merrni ndihmë profesionale nga mjeku juaj dhe të ndryshoni zakonet tuaja të gjumit.

Disa nga simptomat përfshijnë gjumin e qetë, zgjimin e shpeshtë gjatë gjumit dhe shpesh ndryshimin e pozicionit tuaj në shtrat. E gjithë kjo çon në privim të gjumit dhe shkakton rritje të ankthit dhe stresit.

Sigurohuni që të zgjateni butësisht në mëngjes sapo të zgjoheni, shkruan sleepadvisor. Kjo do të sjellë dobi për ju dhe trupin tuaj. Përveç shërimit të dhimbjeve, lëkura juaj gjithashtu mund të përfitojë nga mos përdorimi i jastëkut.

Shtypja e fytyrës në jastëk për orë të tëra çdo natë nuk është saktësisht më e mira për lëkurën tuaj – parandalon poret në fytyrën tuaj të mos mund të marrin frymë. Kjo mund të rezultojë në djersitje të shtuar dhe grumbullimin e yndyrnave dhe vajit.

Aknet mund të formohen për shkak të pluhurit të shtuar dhe papastërtive në sipërfaqen e jastëkut vijnë në kontakt me fytyrën tuaj, transmeton lajmi.net. Dhe, nëse nuk e pastroni jastëkun tuaj aq sa duhet, papastërtia dhe grimi mund të sulmojnë lëkurën tuaj gjatë gjithë natës.

Nëse jeni duke tunduar të bëni ndryshimin dhe të filloni të hiqni jastëkun tuaj të vjetër në favor të një ndjenje më natyrale, mund të pyesni veten nëse kjo është alternativa më e mirë për të gjithë.

Pasi flini me një jastëk për tërë jetën tuaj, ka të ngjarë të mësoheni me të, kështu që mund të ndjeni dhimbje në fillim. Sidoqoftë, nëse kjo dhimbje vazhdon ose bëhet e pakontrollueshme, do të dëshironi të shihni mjekun tuaj për një mendim të dytë.

Jo çdo pozicion i gjumit do të ndjehet i qetë pa jastëk, veçanërisht nëse keni lëndime ekzistuese në qafë. Përfitimet mund të tejkalojnë sikletin fillestar për disa, megjithëse për të tjerët mund të mos jetë zgjidhja e duhur. Vendimi përfundimisht varet nga preferencat e përdoruesit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat