Si të zvogëlohet rreziku nga kanceri i mëlçisë?

Këshilla mjekësore

Si të zvogëlohet rreziku nga kanceri i mëlçisë?

Më: 14 qershor 2020 Në ora: 22:32
Foto ilustrim

Një hulumtim i fundit konfirmon rezultatet e vjetra se kanceri i mëlçisë është më i zakonshmi te njerëzit që pinë të paktën tre pije alkoolike në ditë.

Studimi i World Cancer Research International u bazua në të dhënat e mbledhura nga 8.2 milionë njerëz që morën pjesë në 34 studime në mbarë botën, me gjithsej 24.500 raste të kancerit të mëlçisë.

Aty u gjet se, përveç alkoolit, tre ose më shumë pije alkoolike në ditë, mbipesha është edhe njëri nga faktorët e rrezikut për kancer të mëlçisë.

Shkaku kryesor i kancerit të mëlçisë është ushqimi i kontaminuar me aflatoksina të pranishme në kërpudha për shkak të ruajtjes së papërshtatshme. Aflatoksinat janë gjetur kryesisht në ushqim nga rajonet e ngrohta: kikirikë, fistikë, arra Brazili, piper i kuq, piper i zi, fiq të thatë dhe fruta të tjera të thata.

Rreziku i kancerit të mëlçisë mund të reduktohet duke ruajtur peshën e shëndetshme të trupit me marrje të kufizuar të alkoolit.

Nën përdorimin e kufizuar të alkoolit, kuptohet që meshkujt kanë të paktën dy pije në ditë, dhe për gratë një pije në ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat