Gjërat që duhet të dini para se t’i shponi veshët femijës suaj

Këshilla mjekësore

Gjërat që duhet të dini para se t’i shponi veshët femijës suaj

Më: 18 tetor 2020 Në ora: 07:41
Foto ilustrim

Nuk është e pazakontë që njerëzit të shpojnë veshët e foshnjës së tyre dhe në disa kultura kjo jo vetëm që është normale, por edhe e domosdoshme. Sidoqoftë, ka padyshim disa gjëra që duhet të mbani mend para se të konsideroni të nevojshëm zbukurimin e veshëve të te voglit tuaj.

Gjërat që duhet të merrni në konsideratë para se t’iu shponi veshin fëmijës suaj. Nënat shtatzëna do të përballen me një breshëri pyetjesh të pafund gjatë gjithë shtatëzanisë së tyre. Ndërsa mund të mendoni se gjinia ose data e lindjes së foshnjës mund të jenë më të kërkuarat për detajet, por do të habiteni kur të zbuloni se pyetjet në lidhje me shpimet e veshëve janë shumë të zakonshme.

Ndërsa të dyja këto fjalë janë të frikshme të merren parasysh kur bëhet fjalë për fëmijën tuaj, në kontekstin e shpimeve, ju duhet të qëndroni tek gjilpëra. Armët shpuese janë të njohura, por ato nuk janë ideale për çështje sigurie. Pronari i Piercing i Infinitit të Trupit James Weber shpjegoi se “Armët shpuese janë bërë prej plastike dhe nuk mund të sterilizohen. Ndërsa gëzhojat që futen në armë janë me një përdorim, vetë arma është e aftë të ndajë patogjenë që shkaktojnë sëmundje midis klientëve. 

Image

Mbërtheckat e armëve janë të mprehta dhe kalojnë nëpër llapën e veshit me forcë të egër. Kjo jo vetëm që rezulton në një shpim më të dhimbshëm, por edhe në më shumë trauma që mund ta bëjnë shërimin më të vështirë. ” Kjo është arsyeja pse është më mirë të bëhet shpimi me një gjilpërë dhe me një përdorim të vetëm.

Ndërsa është e lehtë dhe e përshtatshme të dilni në qendër tregtare dhe të bëni një piercing në një dyqan argjendarësh, por kjo nuk është në interesin më të mirë të fëmijës suaj. Sigurohuni që specialisti i piercing-ut tek i cili shkoni është i certifikuar, dhe se është trajnuar për patogjenet që barten nga gjaku.

Shumë prindër pyesin nëse është në fakt zgjedhja e tyre apo jo nëse duhet t’i shpojnë veshin fëmijës së tyre. Shumë prindër zgjedhin të presin derisa fëmija të jetë aq i vjetër sa ta marrin vetë këtë vendim.

Një arsye tjetër për t’u drejtuar te një profesionist i trajnuar është të siguroheni që fëmija juaj të marrë bizhuteri cilësore dhe jo vathë të lirë të flakruar me ar. Këto materiale nuk janë një ide e mirë për shpime fillestare, pasi metali i butë lehtë mund të shkaktojë reaksione alergjike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat