​Fërkimi i syve mund të jetë i rrezikshëm

Këshilla mjekësore

​Fërkimi i syve mund të jetë i rrezikshëm

Më: 27 tetor 2020 Në ora: 14:54
Foto Ilustrim

Fërkimi i shpeshtë dhe i fortë i syve mund të çojë në lehtësim të përkohshëm, por gjithashtu mund të shkaktojë efekte negative dhe dëmtime serioze në sy, tregojnë hulumtimet.

Fërkimi kronik i syve mund të çojë në dobësimin e kornesë dhe shtrembërimin e saj, pra shfaqjen e keratokonusit degjenerues. Gjithashtu, fërkimi i syve mund të gërvishtet kornea, veçanërisht nëse syri ka inflamacion të qerpikëve ose grimcave të pluhurit.

Në situata të tilla, tretje fiziologjike duhet të përdoret për të shpëlarë syrin. Përndryshe, fërkimi i syve mund ta përkeqësojë glaukomën, sepse rritet presioni i brendshëm i syrit dhe dobëson shikimin. Pavarësisht sa shpesh lani duart, përsëri mund të ketë mijëra baktere mbi to.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat