Dy metoda të thjeshta por efektive për të parandaluar takikardinë

Këshilla mjekësore

Dy metoda të thjeshta por efektive për të parandaluar takikardinë

Më: 26 shkurt 2021 Në ora: 16:46

Ekzistojnë dy metoda të thjeshta por efektive që do t’ju ndihmojnë të përballoni një rrahje të shpejtë të zemrës.

Kur temperatura e trupit bie, rrahjet e zemrës ngadalësohen.

Kështu sistemi nervor e përshtat trupin me kushtet e reja.

Zemra më shpejt do të “përgjigjet” ndaj ftohjes së fytyrës, sepse është më afër se pjesët e tjera të trupit.

Prandaj, kur dikush ka takikardi, rekomandohet të:

-Hidhni ujë të ftohtë në një enë të thellë. Sa më i ftohtë të jetë aq më mirë.

-Mbani frymën tuaj. Nëse është e nevojshme, zini hundën me dorë dhe zhyteni fytyrën në ujë të ftohtë për disa sekonda.

Nëse nuk keni një enë të përshtatshme, merrni ujë në duar dhe hidheni në fytyrë. Ju gjithashtu mund të masazhoni fytyrën me kube akulli, duke i kushtuar vëmendje të veçantë zonës së tempullit.

Kjo është një mënyrë për të ndikuar në nervin vagus, i cili kontrollon rrahjet e zemrës.

Një mënyrë tjetër është:

Merrni frymë thellë dhe tendosni muskujt e barkut.

Zini hundën me gishtin e madh dhe gishtin tregues, duke mbyllur gojën dhe sytë.

Mundohuni të nxirrni frymën me hundë dhe gojë të mbyllur ndërsa vazhdoni të sforconi muskujt e barkut.

Asnjë nga metodat e përshkruara më sipër nuk duhet të përdoret kur takikardia shoqërohet me dhimbje të forta në gjoks ose me një ndjenjë të mprehtë të mungesës së ajrit.

Në raste të tilla, e vetmja mënyrë për të dalë nga situata është të thërrisni një ambulancë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat