Një libër i mirë lufton stresin dhe stërvit trurin

Këshilla mjekësore

Një libër i mirë lufton stresin dhe stërvit trurin

Më: 23 prill 2022 Në ora: 16:26
Fifi dhe Adisi

Një libër i mirë është një mik që nuk tradhton kurrë, është gjithmonë i disponueshëm kur e kërkojmë, gati dhe duke na dhënë momente ikjeje, por edhe edukimi e shoqërie konstruktive. Është një ushqim i vërtetë për shpirtin, ka fuqinë të na argëtojë, të na japë çlodhje dhe argëtim: mund të na bëjë të qajmë, por edhe të qeshim deri në lot. Së fundi, shkenca ka treguar situata të shumta në të cilat leximi është i mirë dhe madje na ndihmon të trajnojmë trurin dhe ta mbajmë atë të ri dhe elastik. Me rastin e Ditës Botërore të Librit dhe të Autorit, e cila festohet çdo vit më 23 Prill, zbulojmë pse është mirë të lexohet dhe cilat janë “efektet anësore” pozitive të leximit.

PSE LEXIMI ËSHTË I BUKUR – Le ta pranojmë, disa kujtime të pakëndshme shkollore mund të na bëjnë të besojmë se leximi është një aktivitet i lodhshëm, i padobishëm dhe i mërzitshëm. Natyrisht, duhet të gjesh librin e duhur sipas situatave të ndryshme, por tregu i librit është aq i pasur sa të gjithë mund të gjejnë gjithçka që i përshtatet nevojave të tyre, nga romani aventuresk, manuali bëje vetë te eseja politike ose astrofizikë. Një libër, qoftë letër apo elektronik, na lejon të kënaqim interesat dhe pasionet tona, të zbulojmë gjëra të reja dhe të krahasojmë mendimet tona me ato të të tjerëve. Me pak fjalë, leximi na bën të jetojmë shumë jetë, përveç jetës sonë, duke e identifikuar veten me autorin ose personazhet e tregimit që kemi zgjedhur dhe duke na lejuar ta shohim realitetin me sy të rinj.

FJALA E SHKENCËS – Disa studime shkencore kanë treguar se leximi ka shumë efekte pozitive, duke filluar me stërvitjen e çmuar të cilës i nënshtron trurin, kujtesën dhe imagjinatën. Midis këtyre:

–Leximi ul nivelet e stresit: Një lexim prej pak më shumë se pesë minuta është i mjaftueshëm për të ulur nivelet e stresit me mbi 60%. Kjo u zbulua nga një studim i Universitetit të Sussex, gjatë të cilit u pa një ulje e rrahjeve të zemrës dhe tensionit të muskujve në subjektet e angazhuar në këtë aktivitet. Leximi është një antistres edhe më efektiv sesa ecja dhe dëgjimi i muzikës.

–Leximi përmirëson kujtesën dhe e bën atë të funksionojë mirë për më gjatë: Zhytja në një roman përfshin nevojën për të mbajtur mend emrat e personazheve, historitë e tyre, detajet e komplotit. E gjithë kjo është gjimnastikë e shkëlqyer për mendjen: këtë e ka konfirmuar edhe një studim i publikuar në revistën Neurology. Studimi ndoqi një kampion prej 294 të moshuarish, të monitoruar periodikisht deri në vdekje, nga ku rezultoi se, midis atyre që kishin zakon të lexonin, pjesët e trurit ku ndodhet kujtesa ruheshin më mirë.

–Gjumi bëhet më i lehtë: Një studim i klinikës Mayo në SHBA tregoi se leximi i një libri ose gazete të mirë nxit pushimin dhe gjumin fiziologjik. Nga ana tjetër, televizori, celulari apo tableti, edhe për shkak të emetimit të dritës blu, ndikojnë negativisht dhe mund të shtyjnë momentin kur bie në gjumë.

PËRPARËSITË E TJERA – Leximi stimulon aftësitë analitike – Leximi i një romani detektiv dhe arritja në zgjidhjen e çështjes përpara protagonistit detektiv, ose kapja e hollësive të një komploti për të kuptuar përfundimin e tij janë një kënaqësi që bëhet më e shpeshtë tek ata që lexojnë shpesh dhe me dëshirë.

–Përmirësoni përqendrimin – Përdorimi masiv i rrjeteve sociale dhe informacionit në formatin dixhital na shtyn drejt kryerjes së shumë detyrave, duke kompromentuar aftësinë tonë për t’u përqendruar. Përkundrazi, leximi i një libri kërkon një zhytje të plotë në të cilën ne jemi të shtyrë të heqim çdo gjë, duke shmangur shpërqendrimet.

–Promovon lidhjet familjare – Leximi i tregimit para gjumit është gjithmonë një moment shumë i dashur nga fëmijët, i aftë për të forcuar lidhjet emocionale. Bërja e këtij momenti në një zakon të përditshëm favorizon zhvillimin e hershëm të gjuhës dhe aftësive intelektuale të fëmijëve.

DHE NËSE MENDOJMË SE LEXIMI NUK ËSHTË PËR NE… – Le të provojmë podkastet dhe librat audio. Ato mund të nxisin kureshtjen tonë, të largojnë lodhjen e natyrshme në të lexuar dhe të na rikthejnë kënaqësinë e fëmijërisë, kur dikush na lexon me zë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat