Ja se çfarë sjell përdorimi i telefonit gjatë natës tek adoleshentët tuaj

Këshilla mjekësore

Ja se çfarë sjell përdorimi i telefonit gjatë natës tek adoleshentët tuaj

Më: 21 nëntor 2022 Në ora: 17:52
Foto ilustrim

Adoleshentët humbasin disa orë gjumë duke përdorur pajisjet e tyre në orët e vona të natës. Kjo sjell një ndikim serioz në shëndetin e tyre fizik dhe mendor.

Sipas hulumtimit pothuajse 94 për qind e fëmijëve midis moshës 11 dhe 18 vjeç kontrollojnë rrjetet e tyre sociale kur janë në shtrat. Për më tepër, 68 për qind pranojnë se koha që kalojnë në celularët e tyre gjatë natës ndikon në performancën e tyre akademike.

Universitetet Murdoch dhe Griffith në Australi  ka kryer një studim interesant në vitin 2018. Studiuesit gjurmuan përdorimin e pajisjeve elektronike nga një kampion prej 1000 studentësh nga mosha 13 deri në 16 vjeç. Është e zakonshme që adoleshentët të përdorin celularët e tyre gjatë natës . Ata nuk shikojnë vetëm mesazhet e tyre. Ata kalojnë kohë në mediat sociale, duke postuar, duke iu përgjigjur mesazheve dhe duke folur me miqtë e tyre.

Kjo do të thotë se, gjatë gjithë natës, ata flenë mesatarisht rreth gjashtë orë e gjysmë, shumë më pak se sa kanë nevojë. Megjithatë, për të rinjtë midis moshës 13 dhe 18 vjeç, rekomandohet që të pushojnë nga tetë deri në dhjetë orë në ditë. Çuditërisht, studiuesit e këtij studimi vunë re se mungesa e gjumit përkthehet në ndryshime të thella në sjelljet dhe personalitetet e adoleshentëve.

Ata zbuluan se një pushim i dobët gjatë natës për shkak të përdorimit të celularit përkthehet në sjellje më agresive, vetëbesim të ulët dhe ndryshime në humor

Për adoleshentët, përdorimi i celularit gjatë natës është si të marrësh një drogë të varur që nuk mund ta godasin. Gjëja më e keqe është se ata priren të mos jenë të vetëdijshëm për fuqinë e saj të varësisë apo koston që ka për shëndetin e tyre. Pas ekranit hapet një botë tjetër ku ata përqendrojnë gjithë vëmendjen e tyre. Është aty ku ata ndërveprojnë, zbulojnë botën dhe madje ndërtojnë identitetet e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat