​Cila është rëndësia e vitaminave C, A, E?

Këshilla mjekësore

​Cila është rëndësia e vitaminave C, A, E?

Më: 27 nëntor 2022 Në ora: 23:19
Foto ilustrim

Vitaminat janë të nevojshme për funksionimin normal të trupit. Për të ruajtur shëndetin tonë, sidomos tani që po fillon sezoni i ftohtë, është i domosdoshëm marrja e tyre ditore.

Vitaminë C është e nevojshme për sintezën e kolagjenit, mbron lëkurën nga plakja e parakohshme dhe është antioksiduesi më i rëndësishëm.

Ushqimet që janë të pasura me këtë vitaminë janë shega, limoni, agrumet, portokalli, dredhëzat, speci, kivi, brokoli.

Vitamina A është e nevojshme të luftohet kundër sëmundjeve infektive për funksionimin e duhur të gjëndrave, organeve të tretjes dhe mëlçisë. Ajo ul nivelin e kolesterolit në gjak dhe ndikon për një shikim të mirë.

Ushqimet e pasura me këtë vitaminë janë karotat, vezët, frutat e verdha, perimet jeshile dhe të verdha, qumështi dhe produktet e qumështit.

Roli kryesor i vitaminës E është mbrojtja nga radikalet e lira që shkatërrojnë qelizat e shëndetshme. Kjo vitaminë na mbron nga viruset dhe bakteret.

Ushqimet që janë të pasura me këtë vitaminë janë vaji i lulediellit, farat, bajamet, kikirikët, vezët, avokado, lakra jeshile, specat, gjalpi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat